26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë

Fiqtë, 6 arsyet që i bëjnë aleatë të shëndetit të mirë

Fiqtë konsiderohen si një ndër frutat që kanë ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut. Të shijshëm dhe të ushqyeshëm, fiqtë konsumohen në disa forma:...

E vërteta e letrave të lagura

Duke premtuar se na ndihmojnë për të pastruar pa pasur nevojë që të përdorim ujë, letrat e lagura antibakteriale është bërë pothuajse gjëja e...

Videolojërat e dhunshme nxitin sjellje agresive

Studimi – Një analizë e mbi 300 studimeve mbi videolojërat ka zbuluar se në fakt lojërat e dhunshme nxisin agresivitet te lojtarët, por kur...

9 Shpikjet myslimane që i dhanë formë botës moderne

Ka një vrimë në njohuritë tona: ne kërcejmë si bretkosa nga Rilindja tek ndaj grekët e lashtë, thotë për CNN, profesori Salim al-Hassani, kryetar...

Bletarët amatorë

Bletët janë duke u zhdukur, dhe askush nuk e di saktësisht se pse. Entomologët dhe shkencëtarët në mbarë botën po përpiqen për të gjetur...

Makinat e printuara

Një makinë e prodhuar me printer tre-dimensional mund të jetë në qarkullim më shpejt sesa mendoni. Një kompani me bazë në Feniks të Arizonës...

Pse domatet e kanë humbur shijen e vjetër?!

Domateve që shiten nëpër dyqane të mëdha viteve të fundit u ka rënë reputacioni për shkak të pamjes së mirë, por me shije që...

Makina elektrike që shfrytëzon energjinë diellore për lëvizje

“Immortus” është një automobil i ri elektrik i krijuar në mënyrë shumë të veçantë. Automobili elektrik ka një panel shtatë metra katrorë fotovoltaik që...

Volkswagen krijon një karrocë për fëmijë që ndjek prindin

Divizioni i Volkswagen në Holandë transmetoi një spot televiziv në prill, ku u kërkonte ndjekësve të faqes që të jepnin idetë e tyre se...

Ja çfarë ndodh me trupin pasi pini një gotë me birrë

Në 5 minutat e para: Pak minuta pasi keni kthyer gllënjkën e parë, Alkooli mbërrin në stomak dhe më përthithet nga gjaku. Udhëton përmes...

Të fundit