18.2 C
Pristina
Tuesday, June 18, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë

Studimi: Meshkujt dhe femrat nuk ndjejnë dhimbje në mënyrë të barabartë

Duke vënë në dukje ndryshimet e ndjenjave të dhimbjes në mes të gjinive, shkencëtarët paralajmërojnë se mund të dal se i gjithë kuptimi i...

Kozmonauti rus thyen rekordin e qëndrimit në hapësirë

Kozmonauti rus Gennady Padalka ka vendosur një rekord të ri. Ai është personi që ka qëndruar më së shumti kohë në hapësirë.   Sot,...

Firma turke merr çmimin e madh EMEA në panairin Powergen

Kompania turke “Cengiz Enerji” në panairin e energjisë Powergen në Amsterdam të Holandës ka marrë çmimin e madh të këtij panairi EMEA me projektin...

Zbulohet misteri i vrimave në djathë?

Shkencëtarët e institutit hulumtues Agroskop kanë zbuluar se si krijohen vrimat në disa llojëra djathi.   “Krijimi i vrimës në disa djathëra nuk është...

Microsoft kërkon ndihmë në përkthimin e materialeve edukative

Microsoft do që ju ta ndihmoni të përkthejë materialet e saj të panumërta edukative dhe reklamuese në gjuhë të reja. Kompania ka shpërndarë një...

Ushtari turk me teknologji që nuk njeh kufij

Ushtria e Turqisë, një ndër më të mëdhatë në botë, nuk njeh kufi në fushën e teknologjisë.   Ushtari turk, duke filluar që nga...

Nuk humbisni dot peshë? Ky është problemi juaj

Ndonjëherë përpiqemi shumë me dieta nga më të ndryshmet por sërish nuk e arrijmë dot peshën e kërkuar.   Faji? Metabolizmi juaj!   Sipas...

Vetitë shëruese të manaferrave

Manaferrat janë fruta shumë të shijshme që rriten në shkurre plot me ferra, dhe janë të përhapura në të gjithë botën. Manaferrat janë frutat...

Ushtria amerikane me uniforma të padukshme

Ushtria amerikane është duke krijuar uniforma të padukshme për ushtarët e saj. Ushtria ka kërkuar nga prodhues të ndryshëm që të krijojë uniformën e...

Përfundon punimet “KISCOMS 5”, shpallen fituesit

Të shtunën, në praninë e rreth 500 studentëve e profesionistëve të shkencave mjekësore të universiteteve nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe universitetet tjera evropiane, përfundoi...

Të fundit