6.4 C
Pristina
Friday, April 19, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Opinone

Manipulimi me “Fenë e vjetër’ të shqiptarëve në letërsinë shqipe – Nga Milazim Krasniqi

Falsifikimi i fakteve dhe i të vërtetave historike dhe fetare, për gjoja “fenë e vjetër- “krishterimin dardan”, nuk i bën asnjë dobi krishterimit sot...

Kim Mehmeti: Të ndërtosh paqe duke e financuar dhe nxitur luftën!

Nga Kim Mehmeti Ukraina është duke hapëruar në vitin e tretë të luftës shkatërrimtare për ta mbrojtur tërësinë e vet territoriale nga agresioni rus. Dhe kaluan...

Manastiri i Deçanit dhe përkujdesja Osmane ndaj tij

Fahri Avdija Perandoria Osmane demonstroi një përkushtim të jashtëzakonshëm për të nxitur harmoninë midis komuniteteve. Qeveria osmane ndërhyri në mënyrë aktive për të ndërmjetësuar dhe zgjidhur...

Sprovat e femrës së bukur  – Nga Hajredin Dizdari

(Meditim) Femra e bukur sot e ka sfidë qëndrueshmërinë familjare. Ajo është e joshur nga fakti se me bukurinë e saj mund të rindërtojë sërish...

Cipa – Dorian Balliu

Nga Dorian Balliu Ndoqa mbrëmë emisionin “Opinion” që trajtonte me shqetësim ligjin e ri që parashikonte masa ndëshkimore për marrëdhëniet me shumë gra, dhe vura...

Zgjedhjet në Amerikë, ethet në të gjithë botën

  Viti 2024 është viti i zgjedhjeve. Në katër kontinente të botës, në mbi 30 vende të ndryshme që në shkëmbimet ekonomike e tregtare mes...

Indiferenca ndaj së keqes, një krim që na zvogëlon çdo ditë! – Nga Agim Baçi

“… Indiferenca mund të jetë tunduese, madje më shumë se kaq, joshëse. Është shumë më e lehtë të mos i hedhësh sytë nga viktimat....

Përçudnim – Nga Justinian Topulli

Epoka në të cilën jetojmë ka shpërfytyruar gati shumëçka nga e kaluara e traditës dhe kulturës njerëzore, aq sa edhe ndonjë praktikë dhe traditë...

Rryma kryesore e Izraelit na solli në Hagë, jo ekstremet e tij të çmendura

Nga Gideon Levy (Gazetar dhe autor izraelit) Isaac Herzog, Yoav Gallant, Israel Katz: Presidenti, ministri i Mbrojtjes dhe ministri i Jashtëm i Izraelit. Presidentja e Gjykatës...

GAZA DEMASKUESE:

GAZA DEMASKUESE:SHBA, Kanadaja, Britania, Italia, Australia, Finlanda dhe Holanda pezullojnë "ndihmat" e tyre për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën për Refugjatët Palestinë...

Të fundit