Si të bëni Konafa (receta)

0
253

Knafeh ose Konafa është ëmbëlsirë mesjetare super e shijshme e bërë nga kadaifi, djathi dhe shurupi, transmeton lajmi.net
Nëse nuk e keni provuar kurrë, tani është koha!

Përbërësit:

12 filxhana (340 gr) kadaif (brum I coptuar me file knafeh)

1½ shkopinj (165g) + 2 lugë gjelle gjalpë të pakripur

10 filxhana (285) djathë rikota (recetën mund ta shihni këtu: https: //www.youtube.com/watch? V = FKL5C ) – në vend të këtij mund të përdorni djathë mozzarella ose çfarëdo djathi tjetër që dëshironi.

1 filxhan (240 ml) ujë

1/2 filxhan (100g) sheqer

1/2 lugë gjelle ujë trëndafili

1 lugë gjelle lëng limoni

1/4 filxhan (33g) fistikë (i pjekur)

Përgatitja:

Fillimisht bëni shurupin: në një tigan të mesëm, kombinoni sheqerin, ujin, ujin e trëndafilit dhe lëngun e limonit. Përzieni këto në vale me nxehtësi mesatare. Zieni përreth 5-6 minuta, derisa sheqeri të shpërbëhet dhe përzierja të bëhet e trashë.

Në një tas të madh ndani petët e kadaifit, shtoni gjalpën e shkrirë dhe përzieni derisa gjalpi të mbulojë të gjitha pjesët e kadaifit.

Shkrini një lugë gjelle gjalp. Përhapni gjysmën e petës së kadaifit në pjesën e poshtme të tiganit. Shtypni me kujdes me lugë druri. Përhapni djathin, lëni hapësirë 1 cm në skaje dhe mbuloni pjesën tjetër me kadaif. Shtypni butësisht në krye dhe në skaje për të formë të rrumbullakët. Skuqeni sa duhet, pastaj ndaleni ngrohjen dhe vendosni shurupin mbi. Trasferoni në një pjatë të madhe dhe bëjeni garniturën me fistikë.