5.9 C
Pristina
Monday, March 4, 2024

Bamjet, ulin kolesterolin, trajtojnë diabetin dhe trefishojnë energjinë

Më të lexuarat

Bamja është një bimë me origjinë nga Etiopia. Ajo është mjaft e njohura për vetitë e fuqishme terapeutike dhe është përdorur për shekuj me radhë për të trajtuar shumë sëmundje shëndetësore.

Më poshtë rendisim përfitimet kryesore të bamjeve për shëndetin tonë.

Kolesteroli. Bamjet promovojnë prodhimin e acidit biliar në jashtëqitje, ulin kolesterolin e keq dhe zvogëlojnë rrezikun e sulmeve në zemër dhe aterosklerozës.

Diabeti. Kjo perime përmban një enzimë që prish karbohidratet dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës. Falë kësaj prone, ul sheqerin në gjak dhe parandalon diabetin.

Shikimi. Vitamina A që gjendet tek bamjet rrit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, përmirëson shikimin dhe rrit mbrojtjen.

Lodhja. Si burim i pasur i antioksidantëve dhe polifenoleve, bamja stimulon mëlçinë dhe rrit nivelin e energjisë.

Lëkura. Bamja përmban antioksidantë që përmirësojnë pamjen dhe shëndetin e lëkurës.

Gastriti. Lëngu i bamjes lufton kundër baktereve të zorrëve, duke lehtësuar inflamacionin. Është një ilaç i shkëlqyeshëm për parandalimin dhe trajtimin e gastritit. /Revista Psikologjia/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit