2.5 C
Pristina
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bote

Franca mbështet marrëveshjen për targat, kërkon zbatimin edhe të marrëveshjeve të tjera

Franca e ka mirëpritur marrëveshjen për targat e arritur mes Kosovës e Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, të mërkurën në Bruksel. Ministria për Evropë...

Ish-ambasadori amerikan në Serbi, Kirby: Njohja e Kosovës nga Serbia dhe anëtarësimi në BE shkojnë paralelisht

Ish-ambasadori amerikan në Serbi, Michael Kirby vlerësoi se marrëveshja për targat, të cilën Kosova dhe Serbia e arritën të mërkurën në Bruksel, mund t’i...

Turqia shpëton mbi 50 migrantë të kthyer prapa nga Greqia

Ankaraja dhe grupe të të drejtave të njeriut vazhdimisht kanë dënuar praktikën ilegale të Greqisë për të kthyer prapa migrantët e çrregullt.Roja Bregdetare Turke...

Pas marrëveshjes për targat, senatori amerikan: Tani duhet vendime të vështira për të arritur marrëveshjen me njohje reciproke

Pas arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi lidhur me çështjen e targave ilegale, ka reaguar edhe senatori amerikan Chris Murphy. Ai në një postim në Twitter shkruan...

Këshilltari i lartë amerikan, Chollet: SHBA mbështet fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga BE-ja

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet e ka falënderuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për angazhimin siç tha konstruktiv në...

SHBA-të e mirëpresin marrëveshjen Kosovë – Serbi për targat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mirëpritur marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në lidhje me çështjen e targave ilegale, duke thënë se...

Situata në veri heq nga agjenda liberalizimin e vizave, e zhvendos më 30 nëntor

Propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parasheh lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024, u...

Vandalizohen varre myslimane në Hanover

Dyshime për akte neonaziste në lindje të Gjermanisë Gurët e varreve myslimane në Gjermaninë veriore janë vandalizuar, tha të martën presidenti i Shoqatës Islame Shura,...

Infeksionet bakteriale, shkaku i dytë i vdekjeve në botë

Cilat janë pesë bakteriet më kërcënuese në jetën tonë? Infeksionet bakteriale janë shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në botë pas sëmundjeve të zemrës, sipas...

Takim urgjent sot në Bruksel ndërmjet kryenegociatorëve, deklaratat e Kurtit në Prishtinë dhe kritikat për njëanshmërinë e Borrellit dhe Lajçakut  

Të mërkurën në Bruksel pritet të jenë kryenegociatorët, zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq nga Serbia në përpjekje për të gjetur në zgjidhje për...

Të fundit