21.2 C
Pristina
Tuesday, July 16, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bote

Japonia synon bashkëpunim më të gjerë në fushën e sigurisë me NATO-n

"Mjediset e sigurisë të rajoneve Euro-Atlantike dhe Indo-Paqësorit tashmë nuk mund të ndahen më nga njëri-tjetri", tha kryeministri japonez, Kishida Kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida...

ShBA-ja do t’i dërgojë Izraelit municion kritik në ditët në vijim

Që nga fillimi i luftës izraelite në Gaza, ShBA-ja i ka ofruar Izraelit sasi të mëdha armësh dhe municionesh. ShBA-ja po planifikon të dërgojë armë...

Erdogan, për luftën e mundshme NATO-Rusi

Ankaraja, distancë të barabartë nga Moska dhe Kievi që nga nisja e agresionit Presidenti i Turqisë Tajip Erdogan e konsideron alarmante perspektivën e “konfliktit të...

Erdogan: Ku ndahemi unë e Biden

“FETO si ISIS”, presidenti turk: Uashingtoni s’mund të shpërfillë shqetësimet tona! Nga Tom O’Connor, Newsweek Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan akuzoi presidentin amerikan Joe Biden dhe...

Kremlini: Infrastruktura ushtarake e NATO-s përparon drejt kufijve tanë

"NATO-ja synon mposhtje strategjike për Rusinë. Do t'i analizojmë në mënyrë të kujdesshme vendimet e marra dhe çështjet e trajtuara në samit", tha zëdhënësi...

“Rrjedhë” plani i Trumpit për NATO-n dhe partnerët evropianë

Sipas zyrtarëve të huaj të informuar për planet, Donald Trump po shqyrton një reduktim të ndarjes së informacioneve me anëtarët e NATO-s, e cila...

Sanchez: Ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë për Gazën siç bëjmë për Ukrainën

"Ne kërkojmë edhe për Gazën të njëjtin unitet dhe qëndrueshmëri të paraqitur si kundër pushtimit rus në Ukrainë", tha kryeministri spanjoll Pedro Sanchez Kryeministri i...

Egjipti dhe SHBA-ja diskutojnë për një armëpushim në Gaza

Ministri i Jashtëm i Egjiptit, Abdelatty diskutoi me homologun amerikan Blinken mundësitë për shkëmbimin e pengjeve dhe arritjen e marrëveshjes për armëpushim në Rripin...

Meta do të largojë postimet ku fjala “sionist” përdoret si “gjuhë urrejtjeje”

Kompania tha se përdorimi i fjalës "sionist" në kontekstin e "thirrjes për dhunë" kundër hebrenjve dhe izraelitëve nuk do të lejohet Meta, kompania amë e...

Politologu francez që përkrah Gazën, pranga për “mbështetje të terrorizmit”

Burgat ka shprehur hapur mbështetjen e tij për Gazën në deklarata të ndryshme dhe tha se ka "pafundësisht më shumë respekt dhe vlerësim për...

Të fundit