15.8 C
Pristina
Friday, June 2, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bote

Ky monitor, i detyrueshëm për makinat në Evropë: ligji i ri, në fuqi në 2024

Një lloj “kutie e zezë” për të cilën nuk ka një dakortësi Nga 7 korriku 2024, monitori i ri do të jetë i detyrueshëm për...

Dialogu Kosovë-Serbi, temë e takimit në mbledhjen e ministrave të Jashtëm të BE-së

Në takimin e sotëm të Këshillit të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian në Bruksel, ministrat e vendeve anëtare do të diskutojnë për situatën...

OKB: Miliona njerëz në Nigeri do të përballen me urinë

"Në verilindje të vendit rreth 4.3 milionë njerëz ndodhen përballë pasigurisë ushqimore", tha koordinatori i OKB-së për Ndihmat Humanitare për Nigerinë, Schmale Organizata e Kombeve...

Ish-ushtari izraelit kthen çelësin e Xhamisë Al-Aksa pas 56 vitesh

"E ktheva çelësin që kisha vjedhur. Ia ktheva pronarëve të tij, dhe këtë duhet të bëjë edhe Izraeli. T'u kthejë palestinezëve tokën, të drejtat,...

Serwer analizon seancën dëgjimore të Chollet dhe Escobarit: Çka harroi të thotë DASH-i?

Seanca e djeshme e Derek Chollet, këshilltar Special i Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretar i ngarkuar për Ballkanin në...

Lufta për Bakhmutin: ç’thotë Kievi?

Beteja më e ashpër dhe më e përgjakshme që nga nisja e agresionit rus Forcat ruse po përpiqen të pushtojnë territorin që humbën rreth qytetit...

“Kosovës po i bëhet presion, por jo edhe Serbisë” – deklarata e senatorit demokrat për dialogun, kritika ndaj Vuçiqit dhe çështja e Asociacionit

Një ditë më parë u mbajt seancë dëgjimore në Senatin amerikan lidhur me situatën në Ballkanin Perëndimor, ndërsa vëmendja e veçantë iu kushtua dialogut...

Mbi 900 hebrenj fanatikë bastisën xhaminë Al-Aksa

Bastisjet e sotme në Al-Aksa bëhen në kuadër të "marshimit të flamurit", i cili organizohet çdo vit në mënyrë provokative për shkak të pushtimit...

Izraeli ndalon me ligj flamurin palestinez

Ministria e Jashtme palestineze paralajmëron se ky projektligj do të çojë në përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit. Parlamenti izraelit (Knesset) miratoi të mërkurën një projektligj...

Para raportimit në Senat, Chollet telefonon Kurtin – flasin edhe për betimin e kryetarëve në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të mërkurën mbrëma ka zhvilluar bisedë telefonike me Këshilltarin e Lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet. Sipas njoftimit...

Të fundit