2.7 C
Pristina
Saturday, December 9, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bota Islame

Në kundërshtim me ligjin ushtarak sionist, Netenjahu emëron rabinin esktremist kryetar të drejtorisë për moral në ushtrri

Në kundërshtim me ligjin ushtarak sionist, Netenjahu e emëron rabinin esktremist Eyal Karim kryetar i drejtorisë për orientim moral të ushtrisë okupatore me gradë...

OTA GJNP: Pengimi i dërgimit të ndihmave në Gaza mund të jetë krim lufte

"Do të doja të ritheksoj me shprehjet më të qarta të mundshme se bllokimi i qëllimshëm i furnizimeve me ndihma për civilët (në Gaza)...

Shefi i OKB-së: Lufta në Gaza mund të përkeqësojë kërcënimet ndaj paqes ndërkombëtare

Për herë të parë në mandatin e tij, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres përdori nenin 99 të Kartës së OKB-së Sekretari i Përgjithshëm...

Zyrtarë izraelitë: Tunelet e Hamasit, unikë!

Milionat që dha SHBA për shkatërrimin e qytetit nën Gaza Zëdhënësi i qeverisë izraelite Eylon Levy i përshkroi tunelet e përdorura nga Hamas si unike,...

Palestina: KS-OKB të ndërhyjë urgjentisht për të ndaluar sulmet e Izraelit

"Zgjidhja e vetme është njohja e lirisë dhe pavarësisë së popullit të Palestinës në përputhje me legjitimitetin dhe ligjin ndërkombëtar", tha zëdhënësi Abu Rudeineh Zëdhënësi...

Gaza: Amerika ju rregulloi sytë, Izraeli u morri jetën

Fati tragjik i dy vëllezërve palestinezë, lumturia që u zgjati pak... Farid dhe Qoosay Salout kanë lindur me probleme të rënda kraniofaciale dhe një çrregullim...

OBSH: Në çdo 10 minuta vritet nga 1 fëmijë në Gaza

"Ne kemi nevojë për një armëpushim të qëndrueshëm", kërkoi zyrtari i OBSH-së Mesatarisht një fëmijë vritet çdo 10 minuta në Gaza, tha sot një përfaqësues...

Nga Besnik Sinani: Si palestinezët duhet t’i çlirojnë izraelitët nga vetja e tyre

Modeli i trashëguar islam i një vizioni pluralist të Tokës së Shenjtë Me rrënjë në lëvizjen reformatore protestante të kalvinizmit në Europën e shek. 16,...

Gjiri dhe Turqia takohen në Doha: Ç’gjuhë duhet me Izraelin?

Tre çështjet e një samiti mes Turqisë, Katarit, Bahreinit, Kuvajtit, Omanit, Saudisë dhe Emirateve Përfaqësuesit e Këshillit të Liderëve të gjashtë vendeve të Gjirit dhe...

Zyrtarë të OKB-së paralajmërojnë për situatën “apokaliptike” në Gaza – ku njerëzit “nuk kanë vend të sigurt për të shkuar”

Zyrtarët e lartë në Kombet e Bashkuara po paralajmërojnë për një situatë “apokaliptike” në Gazën e shkatërruar nga lufta, ku “nuk ka vend të...

Të fundit