14.7 C
Pristina
Monday, September 20, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Maqedoni

Shënohet 72 vjetori nga holokausti i hebrenjve të Maqedonisë

Komuniteti hebraik në Republikën e Maqedonisë sot do të shënojë 72 vjet nga deportimi dhe holokausti i 7.144 hebrenjve të Maqedonisë në kampin nazist...

Qeveria e Maqedonisë sot merr kredi të re

Qeveria e Maqedonisë sot planifikon të merr borxh të ri prej 33 milion eurove. Kredia do të merret  nga kreditorët e vendit dhe do...

TIKA mbështet me mjete bujqësore fermerët e Maqedonisë lindore

Agjencia Turke për Zhvillim dhe Koordinim (TIKA) në 14 fshatra të Maqedonisë lindore, shpërndau mjete dhe materiale bujqësore për prodhimin e perimeve për 60...

Në Shkup hapet ekspozita “Toleranca Fetare në Oman”

Ministria e Çështjeve Fetare të Sulltanatit të Omanit në bashkëpunim me Fondacionin “Qendra e Civilizimit Islam – FOCIC” nga Maqedonia, në kryeqytetin e Republikës...

“Shqiptarët t’i kapim për fyti, ciganët për veshi!”

“Duhet të bisedohet me DUI-n që shqiptarët të kapen për fyti që të mos dalin në zgjedhje”, dëgjohet duke thënë Jankullovska. Lideri socialdemokrat Zoran...

Kasami: Enveristët po na akuzojnë se jemi erdoganistë

Koordinatori i Lëvizjes BESA, Billal Kasami thotë se pushteti aktual VMRO-BDI ka keqpërdorë nacionalizmin si paravan për të fshehur vjedhjet dhe korrupsionin.   “E...

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, viziton BFI-në

Nga ky vit akademik Ministria e Arsimit dhe Shkencës, bashkërisht me BFI-në do të fillojnë me aktivitete të përbashkëta edhe për financimin e një...

Asnjë gjurmë nga zhdukja e Uran Kupës nga Struga

Kanë kaluar 25 ditë dhe asnjë gjurmë për zhdukjen e Uran Kupës nga Veleshta e Strugës, i zhdukur që nga 6 shkurti.   Ky...

Kushtet katastrofale të burgut në Idrizovë (FOTO)

Meri Nikollova, aktiviste e “Udar”, në profilin e sajë në Facebook ka publikuar disa foto dhe tekst për gjendjen e burgut në Idrizovë. ...

“Bomba” e pestë e Zaev, paralajmëron përgjime edhe tek blloku i shqiptarëve

Lideri i opozitës maqedonase, Zoran Zaev “hodhi” bombën e pestë e cila në shënjestër kishte hakmarrjen e kryeministrit Nikolla Gruevski ndaj Fijat Canoskit. Zaev...

Të fundit