26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë

Firma turke merr çmimin e madh EMEA në panairin Powergen

Kompania turke “Cengiz Enerji” në panairin e energjisë Powergen në Amsterdam të Holandës ka marrë çmimin e madh të këtij panairi EMEA me projektin...

Zbulohet misteri i vrimave në djathë?

Shkencëtarët e institutit hulumtues Agroskop kanë zbuluar se si krijohen vrimat në disa llojëra djathi.   “Krijimi i vrimës në disa djathëra nuk është...

Microsoft kërkon ndihmë në përkthimin e materialeve edukative

Microsoft do që ju ta ndihmoni të përkthejë materialet e saj të panumërta edukative dhe reklamuese në gjuhë të reja. Kompania ka shpërndarë një...

Ushtari turk me teknologji që nuk njeh kufij

Ushtria e Turqisë, një ndër më të mëdhatë në botë, nuk njeh kufi në fushën e teknologjisë.   Ushtari turk, duke filluar që nga...

Nuk humbisni dot peshë? Ky është problemi juaj

Ndonjëherë përpiqemi shumë me dieta nga më të ndryshmet por sërish nuk e arrijmë dot peshën e kërkuar.   Faji? Metabolizmi juaj!   Sipas...

Vetitë shëruese të manaferrave

Manaferrat janë fruta shumë të shijshme që rriten në shkurre plot me ferra, dhe janë të përhapura në të gjithë botën. Manaferrat janë frutat...

Ushtria amerikane me uniforma të padukshme

Ushtria amerikane është duke krijuar uniforma të padukshme për ushtarët e saj. Ushtria ka kërkuar nga prodhues të ndryshëm që të krijojë uniformën e...

Përfundon punimet “KISCOMS 5”, shpallen fituesit

Të shtunën, në praninë e rreth 500 studentëve e profesionistëve të shkencave mjekësore të universiteteve nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe universitetet tjera evropiane, përfundoi...

Shkencëtari mysliman zbuloi shkaktarët e sëmundjes Ice Bucket (ALS)

Sot kur bota me mediet e saj kryesore po raporton për miliona ice bucket challenge, asnjë nga ato media nuk foli për HEROIN E...

Së shpejti automjetet me thirrje automatike për policinë

Komisioni Evropian ka miratuar vendimin me të cilin nga viti 2018 në hapësirën e BE-së automjetet do të shiten me sistemin e integruar "eCall"...

Të fundit