Shtohen valët e refugjatëve nga Siria

0
34

Jordania hap dyert për 120.000 refugjatë sirianë.

Luftimet në metropolin ekonomik sirian, Alepo kanë shtuar valët e refugjatëve.
Për shkak të luftimeve në Sirinë fqinje, Jordania për herë të parë ka marrë përsipër hapjen e një kampi të madh për refugjatët e Sirisë. Qyteti me çadra i ofron vend rreth 120.000 njerëzve për strehim. Ato u inaguruan nga ministri i Jashtëm jordanez Nasser Dschudeh dhe nga përfaqësues të OKB. Aktualisht në Jordani çdo ditë mbërrijnë 2000 sirianë./dw/kohaislame