Shqiptarët, me termin fyes “shiptari” në kumtesën zyrtare serbe

0
27

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriqi, sot në kumtesën zyrtare për media, shqiptarët e Kosovës i ka quajtur me termin fyes shiptari („šiptari“), njofton gazeta e Beogradit “danas” .

Ai, duke folur rreth paralajmërimeve se do të sanksionohen të gjithë ata që mohojnë krimet luftës në Kosovë, Gjuriq ka thënë se “kjo është cinike e kriminelëve dhe terroristëve shqiptarë (“šiptarskih”, ka thënë ai)) të cilët gjenden në institucionet e përkohshme të Prishtinës”, transmeton Koha.net.

E gazeta “danas” ka përkujtuar se në këto institucione është edhe Lista Serbe të cilën e përkrah Qeveria e Serbisë.