Mbreti i Arabisë Saudite bënë presion Izraelit: Hapeni xhaminë Al Aksa

0
388

Mbreti i Arabisë Saudite ka thënë se intervenuar personalisht duke bërë presion shtetit të Izrealit për të rihapur xhaminë Al-Aksa, thuhet sipas disa mediave, përcjell KohaIslame.

Javën e kaluar, Izraeli e ndaloi plotësisht hapjen e xhamisë për dy ditë, duke ndaluar të falet namazi i Xhumasë për herë të parë pas 2 dekadave, pasi tre Palestinez hapën zjarr ndaj sigurimit Izraelit në afërsi të hyrjes.

Izraeli e ka rihapur hyrjen për në xhami duke shtuar masat e sigurisë dhe duke shtuar edhe kamera shtesë.

Sipas një agjencie arabe, e kanë konfirmuar se pas bisedës së Mbretit Selman me zyrtarët e Shteteve të Bashkuara, u ka kërkuar atyre që ta rihapin xhaminë./KohaIslame.com/