Mbi 1000 sulme ajrore të Rusisë në Siri

0
46

Drejtori i zyrës operative të shtabit të përgjithshëm të ushtrisë ruse, njoftoi se Rusia ka kryer mbi 1000 operacione ajrore në Siri.

Siç njofton agjencia e lajmeve TASS, Sergej Rudskoi, deklaroi se që prej fillimit të sulmeve ajrore të Rusisë kundër grupit terrorist ISIS në Siri, forcat ajrore ruse kanë kryer mbi 1000 sulme ajrore kundër terroristëve në Siri.
Ai shtoi se që nga fundi i muajit dhjetor e deri në fillim të Janarit, mbi 150 qytete dhe fshatra në Siri janë çliruar nga ushtria siriane me ndihmën dhe mbështetjen ajrore të Rusisë. Rudskoi tha se forcat ruse kanë sulmuar rreth 1100 baza që i përkisnin terroristëve të ISIS.