Masakër në një universitet në Pakistan!

0
134

Një sulm i armatosur në një universitet në veriperëndim të Pakistanit ka shkaktuar një masakër të vërtetë.

Më shumë se 19 persona humbën jetën, ndërkohë që janë plagosur mbi 50 njerëz.

Katër personat e armatosur që sulmuan universiteitn Bacha Khan në Charsadda u vranë pas tre orësh rrethim.

Trupat e ushtrisë po sigurojnë kampusin.

Ka raportime se sulmi është marrë përsipër nga talibanët.

Ky grup vrau 130 studentë në vitin 2014, pikërisht në këtë zonë.

Universiteti ka 3 mijë studentë, ndërkohë që të mërkurën priteshin qindra vizitorë në një aktivitet me poezi.

Pas këtij lajmi, pedagogia Ledi Shamku bëri një postim nga Bolonja në Itali.

“Kërdia mbi studentë e pedagogë në Pakistan, sapo u mor përsipër nga talebanët, të cilët deklaruan se qe vepër e tyre. Dyshohej sigurisht për terrorizëm, por autorët e masakrës sapo e “rrahën vetë gjoksin”.

Ishin mbledhur mbi 600 studentë aty…! Do të mbahej një Konferencë Shkencore aty…! Vranë studentë e pedagogë aty…!

Pak muaj më parë koncertin…, sot përgjakin dijen dhe Universitetin…! Nga çfarë skutash errësire vini, o shtazë antropomorfe?!” shkruan ajo në FB.