10.8 C
Pristina
Sunday, February 25, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Personalitete

Sulltan Mehmed Fatih (30 mars 1432 – 3 maj 1481 )

Sulltan Mehmed Fatih, njeriu i cili e çliroi Stambollin në moshën 21 vjeçare. Mehmed Fatih, lindi në Edrene, është djalë i Sulltan Muradit II, sulltan...

Thierry Henry vendos: Po e lë këtë pjellë helmuese të racizmit dhe abuzimit

Thierry Henry, një legjendë e futbollit botëror, papritmas njoftoi lajmin e largimit të tij nga mediat sociale. “Që nga nesër në mëngjes, unë jam duke...

Kush ishte dijetar Ali Hasen Abdulhamid el-Etheri që ndërroi jetë para disa ditës

Ali Hasen Abdulhamid el-Etheri, u lind më 29- Xhumadeth-Thani – 1380 hixhri ose 18-12-1960 në qytetin Zerka të Jordanisë. Takimin e parë me shejh Albanin...

Abdullah ibn Abdulmuttalib, babai i të Dërguarit të Allahut

Emri: Abdullah ibn Abdulmuttalib ibn Hashim ibn Abdumenaf ibn Kusajj ibn Kilab. Babai: Abdulmuttalib ibn Hashim. Nëna: Fatima bint Ebu Vehb ibn Amr ibn Aiz ibn...

Një harresë e pajustifikueshme- Ismail Efendi Ndroqi – kryetar i Bashkisë së Tiranës…

Në këtë 100 vjetor të Kongresit të Lushnjës kujtojmë me respekt të gjithë ata patriotë, nismëtarë e pjesëmarrës në këtë ngjarje të shënuar të...

Al Husari, bilbil i Kuranit

AL HUSARI, BILBIL I KURANIT (Por kush ishte ky?) Kanë kaluar 35 vite që nuk jeton më. Por zëri i tij në Kuran vazhdon të jehojë...

Mirush Kabashi dhe amaneti i gjyshit që e dërgoi familjen e tij nga Kosova në Shqipëri

Aktori që ka luajtur mbi 100 role në teatër e kinema, rrëfen sesi gjyshi i tij vrarë nga serbët la amanet që djali i...

Nasuf beg Dizdari II (1857-1940)

Nasuf beg Dizdari II (1857-1940) U lind në Shkodër në një familje të njohur qytetare në vitin 1857. Nasufi, mësimet e para i ndoqi...

Fareed Zakaria, zbuluesi i “demokracisë joliberale”

Gazetar dhe njohës i thellë i gjeopolitikës, ky intelektual amerikan me origjinë indiane qe i pari që e konceptoi fenomenin e “demokracisë joliberale”. Sipas...

Kush ishte Osman Gazi?

Ai ndërtoi themelet e një perandorie Islame që do të zgjerohej mbi 3 kontinente dhe do të sundonte për më shumë se 600 vjet. Emri...

Të fundit