25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Arkiva historike

ROLI I DIJETARËVE MUSLIMANË NË REZISTENCËN SHQIPTARE NË ÇAMËRI

Çamëria, krahina jugore e trevave shqiptare, e merr këtë emër nga lumi Tiamis, qysh në kohën e fiseve ilire, që sot quhet Kalama, e që përshkon...

Muslimanet dhe Industrite e Naftes Shekujt 7-19

  Historiani i famshem Musliman i shekullit te dhjete al-Mas'udi shkruan per fushat e naftes ne tokat muslimane. Ai ka perdorur fjalen 'atam' per...

E vërteta e Luftës Civile në Shqipëri

Historiani Hamit Kaba është i kthjellët dhe i qetë në atë që artikulon. Shprehet me ftohtësi për rolin e Shqipërisë, por edhe përgjigjet për...

NGA SHPALLJA E PAVARËSISË, NË 100-VJETORIN E SHTETIT SHQIPTAR

Gjithë studimet historike, kujtimet apo episodet e mëvonshme, që bëjnë fjalë për pavarësinë e Shqipërisë të gjitha bashkohen në një pikë të vetme: Në...

Pse Izraeli nuk e njeh Kosovën?

  Në një deklaratë të ish kryeministrit të izraelit dhënë në vitin 1999, në kohën kur ishte në pozitë të Ministrit të jashtëm të...

Arsyeja: Pse u vranë shqiptarët në Kosovë nga Serbët

Pse u vranë shqiptarët në Kosovë nga Serbët dhe pushteti i Millosheviqit, një përgjigje nga një katolik shqiptar dhënënë kohën e luftës. Anton Kçira,...

Arnautët (shqiptarët) e Sirisë

Nga jeta që kam jetuar në Damask dhe Siri, për mua personalisht është periudha më e mirë e jetuar në jetën time, viti...

MBI 50 VJET OKUPACION

Shkrimi është publikuar më 10 nëntor, 1999 "Në vitet e para të shtetit të tyre Izraelitet pëlqenin të mendonin se Palestinezët thjesht nuk ekzistonin...

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 29 marsin në vite…

1886 - Koka Kola del në shitje për herë të parë, në një farmaci në Atlanta. Shpikësi i saj, Xhon Pemberton, pretendoi se pija...

Të fundit