14.3 C
Pristina
Monday, September 20, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Uncategorized

Algjeri, 25 persona ushtarak humbin jetën në zjarre duke shpëtuar 100 njerëz

Presidenti i Algjerisë, Abdelmadjid Tebboune, ka bërë të ditur se 25 persona ushtarak kanë humbur jetën duke shpëtuar mbi 100 njerëz nga zjarret në...

Vazhdon lufta me zjarret në Maqedoni të Veriut

Dhjetëra vatra zjarri ende mbeten aktive në territorin e Maqedonisë së Veriut. Nga Qendra për Menaxhim me Kriza, kanë bërë të ditur se mbeten të...

Çfarë ndodh kur përplasen Olimpiada dhe politika?

Ndonëse Komiteti Olimpik Ndërkombëtar bën thirrje për neutralitet, Lojërat Olimpike kanë dëshmuar se shpesh janë të lidhura me politikën, përfshirë edhe atletët që synojnë...

Ky shpërthim i zjarrit mund të rrezikoj gjithë globin

Vendi më i madh në botë i depozitimit të gomave të makinave ka marrë flakë duke shkaktuar një katastrofë të madhe natyrore. Mediat e...

Shitjet e vaksinave i sollën Pfizer 7.8 miliardë dollarë në tremujorin e dytë

Kompania Pfizer raportoi sot se në tremujorin e dytë të vitit 2021, shitjet e saj të vaksinave kundër COVID-19 arritën në 7.8 miliardë dollarë. Kompania...

Zvogëlohet jetëgjatësia në SHBA

Jetëgjatësia në Shtetet e Bashkuara u zvogëlua për një vit e gjysmë gjatë vitit 2020. Të dhënat e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin...

Në betejë për monumentet e shkatërruara nga forcat serbe gjatë luftës së fundit

Më 2 maj të vitit 1999, derisa në Kosovë po vazhdonte fushata e sulmeve ajrore të NATO-s mbi caqet serbe, forcat serbe ia...

Instituti Germa, ofertë për Bajram, porositni setin e librave për fëmijë “Këndi i Besimit” dhe merr falas “Dhuratën e Bajramit:

OFERTË TEJET E VEÇANTË! Blej librin "Këndi i besimit" dhe merr falas "Dhuratën e Bajramit"! Çmimi: vetëm 15 euro. Oferta vlen deri më 20 korrik! "Këndi i besimit"...

Ndryshimet klimatike, shkaku i përmbytjeve në Gjermani

“Përmbytje me përmasa historike” kështu i cilësoi  Kryeministri i Nordrhein-Westfalen Armin Lasset rreshjet shkatërruese të cilat shkaktuan mbi 130 viktima edhe dëme të pallogaritshme....

NATO dhe Ukraina, “lojë luftash” me Rusinë në Detin e Zi

Ukraina dhe NATO zhvilluan një stërvitje në Detin e Zi, në të cilin dhjetra anije luftarake morën pjesë gjatë një demonstrimi dy-javor të aftësive...

Të fundit