19.7 C
Pristina
E martë, 27 Korrik, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Uncategorized

Zvogëlohet jetëgjatësia në SHBA

Jetëgjatësia në Shtetet e Bashkuara u zvogëlua për një vit e gjysmë gjatë vitit 2020. Të dhënat e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin...

Në betejë për monumentet e shkatërruara nga forcat serbe gjatë luftës së fundit

Më 2 maj të vitit 1999, derisa në Kosovë po vazhdonte fushata e sulmeve ajrore të NATO-s mbi caqet serbe, forcat serbe ia...

Instituti Germa, ofertë për Bajram, porositni setin e librave për fëmijë “Këndi i Besimit” dhe merr falas “Dhuratën e Bajramit:

OFERTË TEJET E VEÇANTË! Blej librin "Këndi i besimit" dhe merr falas "Dhuratën e Bajramit"! Çmimi: vetëm 15 euro. Oferta vlen deri më 20 korrik! "Këndi i besimit"...

Ndryshimet klimatike, shkaku i përmbytjeve në Gjermani

“Përmbytje me përmasa historike” kështu i cilësoi  Kryeministri i Nordrhein-Westfalen Armin Lasset rreshjet shkatërruese të cilat shkaktuan mbi 130 viktima edhe dëme të pallogaritshme....

NATO dhe Ukraina, “lojë luftash” me Rusinë në Detin e Zi

Ukraina dhe NATO zhvilluan një stërvitje në Detin e Zi, në të cilin dhjetra anije luftarake morën pjesë gjatë një demonstrimi dy-javor të aftësive...

Bosnje; një levizje politike (më ndryshe)

Në fillim të qershorit, në Gjykatën Komunale të Sarajevës u regjistrua Partia Popullore Boshnjake VND. Themeluesit zgjodhën këtë emër (BNS VND) sepse ai që përdorin...

Imazhet nga hapësira tregojnë se pyjet dhe liqenet e Kalifornisë janë tharë jashtëzakonisht shumë

Thatësira e Kalifornisë është aq e rëndë tani, ju mund të shihni atë nga satelitët. Kriza e klimës po rëndon shumë në perëndimin e SHBA-së. Imazhet...

Stoltenberg: Marrëveshja për FSK-në në veri, ende e vlefshme

Marrëveshja e vitit 2013 midis Kosovës dhe NATO-s - në bazë të së cilës Forca e Sigurisë e Kosovës nuk duhet të vendoset në...

PREZANTIMI/ Robotët dhe elektronika: Kongresi Botëror i Lëvizjes në Barcelonë

Kongresi Botëror i Lëvizjes (MWC) filloi të hënën në Barcelonë, me më pak vizita se zakonisht dhe masa të përmirësuara shëndetësore, ku kompanitë e...

Qëllohet me armë helikopteri që po udhëtonte presidenti kolumbian

Helikopteri me të cilin udhëtonte presidenti i Kolumbisë është qëlluar me armë pranë kufirit me Venezuelën. Presidenti Iván Duque po fluturonte drejt Cúcuta në provincën...

Të fundit