20.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Uncategorized

Patriotizmi financiar: 40 mijë dollarë për të shpëtuar Shqipërinë!

Fabula “Mbaju nëno mos kij frikë se ke djemtë në Amerikë” Arkivi Shtetëror ofron një të dhënë interesante mbi patriotizmin shqiptar gjatë Luftës së Parë...

Tensionet në veri, Kurti priti mbrëmë vonë në takim Stuart Peach

Kryeministri Albin Kurti, mbrëmë ka pritur në takim të dërguarin britanik për Ballkanin, Stuart Peach. Kurti ka njoftuar se me Peach kanë diskutuar për situatën...

Takimi ndërmjet kryenegociatorëve në Bruksel, deklarata e Bislimit dhe takimi Lajçak-Chollet  

Të martën në Bruksel është realizuar takimi i parë në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi pas marrëveshjes së arritur më 18 mars në Ohër, ku...

Kategoritë e njerëzve në lidhje me mëkatet – Hoxhë Bekir Halimi

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotë:(( الصَّلَوَاتُ الخَمْسُ ، وَالجُمُعَةُ إِلَى الجُمُعَةِ ، وَرَمَضَانُ إِلَى رَمَضَانَ مُكَفِّراتٌ لِمَا بَيْنَهُنَّ إِذَا اجْتُنِبَتِ الكَبَائِرُ )) رواه...

Teubeja në Ramazan – Hoxhë Bekir Halimi

Teubeja është detyrë e përhershme në ymrin e njeriut, për shkak të nevojës së përhershme që ka njeriu për te në këtë jetë, sepse...

Nga këtu kaluan njerëz të mëdhenj! – Cili është ky vend dhe kush ishin ata burra?!

Ngushtica e Gjibraltarit, ose Mali i TarikutKëtu kaloi Tarif bin Malik, Tarik bin Zijadi dhe Musa bin Nusajri. Kaluan aty për tu zgjeruar drejt...

I ÇMENDUR ËSHTË AI QË MENDON SE NJERËZIT NUK FLASIN PËR TË

Imam Shafiu, Allahu e mëshiroftë, thotë: Kush mendon se do të shpëton nga fjalët e njerëzve, ai është i çmendur! Për Allahun thanë se...

FËMIJËT TANË DHE NAMAZI

Fëmijët janë bukuria dhe shkëlqimi i kësaj bote, ndërsa ecja e tyre në rrugë të drejtë është dritë dhe kënaqësi e vërtet për sytë...

DHJETË HAPAT PËR T’I REALIZUAR ËNDRRAT E TUA DREJT SUKSESIT

Ekziston mundësia të ndryshon definicioni i suksesit tek çdo njeri, mirëpo prapëseprapë ai mbetet gjëja e vetme ku të gjithë e shpresojnë, pa i...

Mësime nga ndodhia e Israsë dhe Mi’raxhit

Muhamedi alejhi selam ishte pejgamberi i fundit nga e gjithë hallka e pejgambereve të Allahut. Pas ti nuk ka më pejgamber dhe pas Kuranit...

Të fundit