30.7 C
Pristina
E martë, 3 Gusht, 2021

Janev: Dallimet midis Sofjes dhe Shkupit nuk duhet të zgjidhen në fushën e diplomacisë evropiane

Më të lexuarat

Problemet midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut duhet të zgjidhen pa ndërhyrje, dypalëshe, tha Kryeministri i përkohshëm i Bullgarisë, Stefan Janev, i cili mbrëmë mirëpriti Kryeministrin shqiptar Edi Rama, njofton “BNR”.

Të dy thanë se marrëdhëniet bullgaro-shqiptare janë shumë të mira. Janev pranoi se çështja midis Sofjes dhe Shkupit gjithashtu i jep fund rrugës evropiane të Shqipërisë, pasi Shkupi dhe Tirana aktualisht po lëvizin së bashku në rrugën drejt Bashkimit Evropian, përcjell Telegrafi Maqedoni.null

“Shqipëria beson se popujt e Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut janë të afërt”, tha kryeministri Edi Rama.

Ai tha se është e rëndësishme për Shqipërinë të shohë që kjo çështje të zgjidhet.

“Ne jemi plotësisht të vetëdijshëm se kjo është një çështje shumë e ndjeshme si këtu ashtu edhe në vendin tonë vëllazëror, Republikën e Maqedonisë së Veriut. Në të njëjtën kohë, ne jemi të detyruar të bëjmë këtë”, tha Rama.

Nga ana e tij, kryeministri i përkohshëm Janev tha se ai shpreson që pozicioni i Bullgarisë për çështjen me Republikën e Maqedonisë së Veriut tani është njoftuar më mirë.

“Si midis partnerëve tanë evropianë ashtu edhe në Shqipëri, është e njohur dhe e komunikuar mirë, në mënyrë që të mos ekzistojë asnjë efekt i fjalimit negativ, për t’u transmetuar në shoqëritë e duhura dhe për të krijuar një ndjenjë negative se Bullgaria po bën diçka të gabuar”, tha Janev.

Sidoqoftë, Janev pranoi: “Pozicioni i Bullgarisë ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut është në një farë mase një pengesë për perspektivat e shpejta të Shqipërisë.”null

Sipas tij, diferencat midis Sofjes dhe Shkupit nuk duhet të zgjidhen në fushën e diplomacisë evropiane. Kjo tezë u mbështet nga Kryeministri shqiptar Edi Rama, i cili shtoi se Tirana mbështet Sofjen dhe Shkupin në mënyrë të barabartë./Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit