21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Bashkëthemeluesi i LinkedIn për të diplomuarit: “Miqësia mund të jetë puna më e rëndësishme e jetës suaj”

Më të lexuarat

Bashkëthemeluesi i LinkedIn, Reid Hoffman, mbajti fjalimin për klasën e diplomimit të Vanderbilt 2022, ku ai i tregoi studentëve mësimet që kishte mësuar gjatë gjithë karrierës së tij.

Hoffman, 54 vjeç, punoi si COO në PayPal përpara se të vazhdonte të bashkëthemelonte LinkedIn në 2002 me dy ish-kolegë. Platforma, të cilën Hoffman e filloi në dhomën e tij të ndenjes, tani ka mbi 830 milionë anëtarë në më shumë se 200 vende dhe territore, sipas faqes së internetit. Hoffman thotë se nuk do të kishte qenë në gjendje të arrinte një sukses të tillë pa miqtë e tij.

“Krijimi, kultivimi dhe mbajtja e miqve të ngushtë mund të jetë puna më e rëndësishme e jetës suaj. Po, rrjeti juaj është i rëndësishëm, por më shumë se kaq, miqtë do të jenë absolutisht qendror për ndjenjën tuaj të lumturisë, lidhjes dhe kuptimit.”

Këtu janë katër mësime “të vlefshme” që Hoffman thotë se i mësoi nga miqtë e tij:

Vlerësimi i perspektivave të tjera

Nëpërmjet një miqësie në kolegj me një grua me ngjyrë, Hoffman thotë se mësoi se nuk i kuptonte përvojat e grave në botë.

“Një ditë, pasi e kishim njohur njëri-tjetrin për ca kohë, ajo tha një nga gjërat më të mira që dikush më ka thënë ndonjëherë. Ajo tha: “Reid, duket se nuk e kupton gjysmën e njerëzimit.” Ajo do të thoshte gratë. Sepse, si shumë të rinj, unë arrita në kolegj me pothuajse zero të kuptuarit e grave. Dhe askush tjetër nuk ishte kujdesur aq sa duhet të më thoshte se kisha nevojë për ndihmë.”

Lexoni: 6 arsye përse ndodhin keqkuptimet

Mikja e Hoffman-it më pas e ftoi atë të rrinte me të dhe shoqet e saj, ku ai ishte në gjendje të mësonte drejtpërdrejt për përvojat e grave me prejardhje të ndryshme.

“Të kuptosh që përvoja jote mund të jetë shumë e ndryshme nga e imja është një ndërgjegjësim, dhe më ka ndihmuar të jem një mik, shef, bashkëshort, investitor, në çdo pjesë të jetës sime.”

“Kur ka diçka të rëndësishme që nuk e dini, miqtë e vërtetë do t’ju tregojnë për të.”

Realizimi i qëllimit tuaj

Pas largimit nga kolegji, si shumë të diplomuar, Hoffman thotë se u përball me pyetjen “çfarë dua të bëj me jetën time?”

Ai mendoi se kjo përgjigje do të zgjidhej në departamentin e filozofisë në Oksford, por e gjeti veten të pakënaqur me programin. Për fat të mirë, një mik i ngushtë e ndihmoi të gjente rrugën e tij.

“Kur më pa duke u munduar, më bëri këtë pyetje që ishte kaq e thjeshtë, por më ndryshoi plotësisht jetën. Ai tha: “Ti dëshiron të rivendosësh vlerat e mira në shoqëri në një shkallë reale. Pse mendon se filozofia është rruga e vetme për ta bërë këtë? Nëse akademia nuk do të më çonte atje, unë duhet të zgjidhja një rrugë tjetër që do ta bënte. Mos rri dhe të ndjesh sikur nuk di çfarë të bësh. Shko bëj diçka.’ Nuk kam pushuar kurrë së menduari në atë mënyrë.”

Hoffman thotë se pa miqtë që “e mbështesnin dhe e nxisnin”, ai nuk do të kishte qenë në gjendje të gjente qëllimin e tij.

“Miqtë tuaj mund t’ju ndihmojnë të shihni atë që nuk mund ta shihni. Ata do t’ju ndihmojnë, ju do t’i ndihmoni ata, dhe të gjithë do të bëni më mirë dhe do të shkoni më tej.

Të thuash jo edhe kur janë miqtë e tu

Ne të gjithë kërkojmë miratimin në një mënyrë ose në një tjetër. Ndonëse është mirë të kesh miq që mbështesin atë që bën, Hoffman thotë se është e rëndësishme të kesh miq që mund të të thonë të vërtetën, edhe nëse mund të të lëndojë.

“Miqtë nuk do t’ju thonë atë që dëshironi të dëgjoni, por atë që ju duhet të dëgjoni,” u tha ai të diplomuarve.

Pasi Ebay bleu PayPal në 2002, Hoffman thotë se ishte i lodhur nga Silicon Valley dhe donte të pushonte një vit nga puna, pavarësisht nga planet e tij për të krijuar një platformë sociale, e cila tani është LinkedIn. Një mik i tij e shtyu atë të shkurtonte pushimet e tij njëvjeçare dhe të fillonte të realizonte idenë e tij.

“Ju keni një ekip… Disa nga shokët tuaj kryesorë të skuadrës janë miqtë tuaj. Ata me të cilët ndani ëndrrat dhe frikën tuaj janë njerëzit më të aftë për t’ju ndihmuar të arrini atje ku duhet të shkoni, sepse përsëri, miqtë nuk do t’ju thonë atë që dëshironi të dëgjoni, por atë që duhet të dëgjoni.”

Të ndihmosh miqtë e tu të ndihmon edhe ty

Mësimi më i rëndësishëm që Hoffman thotë se ka mësuar është se “miqtë tuaj ju ndihmojnë më së shumti duke ju lejuar t’i ndihmoni ata”.

“Të kisha miq që më besuan dhe më lejuan t’i ndihmoja, më ka sjellë gëzim më të madh se pothuajse çdo gjë tjetër në jetën time.”

Hoffman kujton ndihmën e një shoku për një problem të vështirë në jetën e tij dhe mirënjohjen që ndjeu më pas.

Lexoni: Nëse doni të pleqëroni mirë duhet t’i jepni përparësi miqësisë

“Ai duhej të vinte besimin e tij të plotë tek unë, gjë që ishte një dhuratë e madhe për mua. Sepse duke e bërë këtë, ai më tregoi se unë isha lloji i personit që meritoja një besim të tillë. Ai më tregoi se isha i denjë. Nuk e kam harruar kurrë atë ndjenjë. Dhe kjo është mënyra se si miqtë tuaj ju ndihmojnë më shumë. Duke ju lejuar t’i ndihmoni ata. Unë dua që ju të përjetoni të njëjtën gjë.”

/cnbc

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit