10.3 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Teknologjia

Elon Musk: George Soros urren njerëzimin

Elon Musk ka akuzuar miliarderin kontrovers, George Soros, se urren njerëzimin. Përmes dy postimesh në Twitter, platformë të cilën bleu disa muaj më parë,...

Samsungu merr vendim interesant për inteligjencën artificiale

  Samsungu ka ndaluar përdorimin e mjeteve të inteligjencës artificiale (AI) si ChatGPT në rrjetet e saj të brendshme dhe pajisjet e kompanisë, për shkak...

‘Kumbari’ i Inteligjencës Artificiale, Geoffrey Hinton, paralajmëron për rreziqe ndërsa largohet nga Google

  Geoffrey Hinton, 75 vjeç, njoftoi dorëheqjen e tij nga Google, në një deklaratë për New York Times, duke thënë se, tani i vjen keq...

Baykar në TEKNOFEST Istanbul prezantoi smart raketën Bayraktar KEMANKES

Pesha totale e KEMANKES është 35 kilogramë, duke përfshirë kokën prej gjashtë kilogramësh. Lëvizja e asaj rakete është një motor reaktiv dhe distanca maksimale...

Ndodh ndryshimi revolucionar me gjuhën shqipe, detaje nga programi që përmbajtjet audio vizuale i kthen në tekst

Gjuha shqipe ka qenë ndër të paktat që deri më tani nuk ka mundur të shndërrohet nga gjuha e folur në të shkruar përmes...

Erdogan: Ky është xhevahiri ynë!

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se tanku i ri Altay do të jetë një pikë e rëndësishme fuqie për ushtrinë turke në rajon,...

Dëshironi Windows më të shpejtë? Ndiqni këto hapa.

Me disa minuta dhe disa klikime, ju mund t’i shpejtoni gjërat në windowsin tuaj dhe t’i mbani ato të funksionojnë pa probleme në të...

Cila është vlera e leximit të librave dhe e kërkimit të diturisë?

Ibn Kajimi, në librin “Miftahu daris seadeh”, 1/119 shkruan: “Shumë dijetarë kanë treguar se vepra më e mirë pas farzeve (obligimeve) është kërkimi i...

A mund ta bëjë ChatGPT punën time?

Javën e fundit është folur shumë nëse gazetarët mund ose duhet të zëvendësohen nga Inteligjenca Artificiale. Personalisht, nuk jam e shqetësuar. Ja pse. Deri më...

Anonymous sulmon disa faqe serbe të internetit

Kolektivi Anonymous dhe grupet e tjera të hakerëve kanë nisur sulme kibernetike ndaj uebfaqeve të qeverisë serbe. Sipas një njoftimi në Twitter, sulmet janë duke...

Të fundit