0.9 C
Pristina
Friday, December 8, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Teknologjia

Fillon në Istanbul Panairi Ndërkombëtar i Industrisë së Mbrojtjes

IDEF, i cili është kthyer në një platformë të rëndësishme promovimi, marketingu dhe bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, hapi dyert për herë...

Arabia Saudite blen dronë Bayraktar, pronari i kompanisë: Kontrata më e madhe në histori të Turqisë

Arabia Saudite ra dakord sot të blinte dronët turq në kontratën më të madhe të mbrojtjes në historinë e Turqisë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan...

Prodhuesi turk i dronëve Baykar nënshkruan marrëveshje të madhe eksporti me Arabinë Saudite

Haluk Bayraktar, menaxheri i përgjithshëm i firmës, tha se Baykar dhe Ministria saudite e Mbrojtjes nënshkruan një marrëveshje për dronin luftarak të firmës të...

Britania do të organizojë samitin e parë global për sigurinë e inteligjencës artificiale

Në samit do të diskutohen rreziqet e inteligjencës artificiale dhe mënyrat për t’i ulur këto me rrugën e veprimit të koordinuar ndërkombëtar Britania e Madhe...

Pamje: “Molla e Kuqe” turke, në majat botërore të industrisë luftarake

Në deklaratën e prodhuesit turk të mjeteve ajrore pa pilot Baykar thuhet se avioni “Bayraktar Kizilelma” dhe avioni luftarak turk pa pilot “Bayraktar Akinci”...

Shqip.ai rrit kapacitetin: Transkriptim i lehtë i videove shqip me link të YouTube!

Zbulimi i mënyrës revolucionare për transkriptim të gjuhës shqipe vazhdon të frymëzojë përparimin teknologjik në Kosovë. Të mërkurën, kompania Quantix e cila ka lansuar më...

Pamje: test i ri i raketës balistike turke Tayfun

Para testimit në aeroportin Rize-Artvin dhe rrethinat e tij janë marrë masa të gjera  sigurie, raporton Anadolia. Testimi i Tayfun u krye në orën 06:44...

Rregulla për përdorimin e inteligjencës artificiale

Sam Altman, shef ekzekutiv i kompanisë OpenAI, që ka në pronësi ChatGPT, u tha ligjvënësve amerikanë se vendosja e rregullave për inteligjencën artificiale është...

Elon Musk: George Soros urren njerëzimin

Elon Musk ka akuzuar miliarderin kontrovers, George Soros, se urren njerëzimin. Përmes dy postimesh në Twitter, platformë të cilën bleu disa muaj më parë,...

Samsungu merr vendim interesant për inteligjencën artificiale

  Samsungu ka ndaluar përdorimin e mjeteve të inteligjencës artificiale (AI) si ChatGPT në rrjetet e saj të brendshme dhe pajisjet e kompanisë, për shkak...

Latest news