14.3 C
Pristina
E premte, 14 Maj, 2021

Pentagoni është futur në negociata me grupin terrorist shiit të Jemenit

Më të lexuarat

Autoritetet amerikane janë futur në bisedime me përfaqësuesit e lëvizjes Ansarullah, e cila ka me dhunë dhe terror morri pjesën më të madhe të pushtetit në Jemen, qeveria dhe presidenti i të cilit vend japi dorëheqje.

Kolonel Jhon Korbi zëdhënësi pentagonit ka thënë: Këto negociata nuk duhet të konsiderohen si përpjekje për arritjen e një marrëveshjeje për të luftuar Al Kaidën në Jemen. Duke patur parasysh situatën e ndërlikuar dhe mungesën e garancisë politike, qeveria amerikane bisedon me grupe të ndryshme të Jemenit për tu informuar mbi situatën e ndryshueshme politike në këtë vend. Përsa i përket pyetjes se Amerika synon të bashkëpunojë me grupin Houthi për të luftuar Al Kaidën në gadishullin arab, z. Korbi tha se deri tani nuk ka asnjë marrëveshje pasi çdo marrëveshje duhet të jenë në formë zyrtare.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit