21.7 C
Pristina
Friday, July 1, 2022

Gjyqi për 115 ushtarë rusë që refuzuan luftën në Ukrainë

Më të lexuarat

Problemet në frontin e agresorit

Një gjykatë ushtarake ruse në Kabardino-Balkaria ka lënë në fuqi shkarkimin e 115 ushtarëve për refuzimin e pjesëmarrjes në sulmin në Ukrainë, duke hedhur poshtë ankesën e tyre.

Ky rast duket se është i pari i konfirmuar zyrtarisht i ushtarëve rusë që refuzuan të marrin pjesë në pushtimin rus të Ukrainës, i cili filloi më 24 shkurt.

Gjykata ushtarake arriti në përfundimin, sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar të mërkurën, se “ata refuzuan arbitrarisht të kryenin një mision zyrtar” dhe hodhi poshtë ankesën e tyre.

Gjykata ushtarake tha se kishte ekzaminuar “dokumentet e nevojshme” dhe kishte marrë në pyetje oficerët e Gardës Kombëtare, një forcë e brendshme e sigurisë që vepron gjithashtu në Ukrainë, por që është e ndarë nga ushtria ruse.

Seanca u mbajt me dyer të mbyllura për të parandaluar zbulimin e “sekreteve ushtarake”, shtoi gjykata, e cila nuk specifikoi se ku ndodheshin këta ushtarë në Rusi.

Shërbimi për shtyp i gjykatës ushtarake, duke cituar agjencinë e lajmeve Interfax, tha sot se ata ishin anëtarë të Gardës Kombëtare që refuzuan të kryenin një mision të lidhur me “operacionin special” të Moskës në Ukrainë, të cilin Rusia e quan pushtim ndaj fqinjit të saj. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit