16.1 C
Pristina
E hënë, 14 Qershor, 2021

Gazetari francez kidnapohet në Mali

Më të lexuarat

Ministria e Punëve të Jashtme të Francës konfirmoi zhdukjen e gazetarit francez Olivier Dibou në Mali.

Gazetarja Christophe Deloire, e cila raporton për “Le Point Afrique and Liberation”, konfirmoi në video se ishte rrëmbyer nga anëtarët e fraksionit të organizatës lokale al-Qaeda më 8 prill në qytetin Gao.

Një raport i reuters thotë se burimi i agjencisë deklaroi se Ke Dorsey është në kontakt me familjen e gazetarit të zhdukur, si dhe se ishte kryer një kontroll teknik i vërtetësisë së regjistrimeve që u botuan në rrjetet sociale, raporton anadoluagency.

Një deklaratë nga Reporterët pa Kufij paralajmëroi se “organizatat terroriste po përparojnë ndërsa gazetaria ngec” dhe kujtoi se dy gazetarë spanjollë ishin vrarë kohët e fundit në Burkina Faso.

Paris Le Monde njoftoi se anëtarët e Shtetit Islamik në veri të Mali rrëmbejnë fshatarët, i gjykojnë ata dhe shpesh u presin krahët dhe këmbët. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit