15.7 C
Pristina
E hënë, 14 Qershor, 2021

Abazoviq: Nuk ka drejtësi derisa ndonjë gjyqtar të përfundojë në burg

Më të lexuarat

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq tha se nuk kishte turp që pas lirimit të njërit prej drejtuesve të klanit të Kavacit, Slobodan Kascelan, ai tha se mafia ishte më e fortë se shteti dhe se kishte një lidhje midis gjyqësorit dhe mafies.

Ai tha se Qeveria ka filluar të merret me krimin e organizuar dhe se është e rëndësishme për ta të dinë se kur mund të mbështeten në të.

Javën e kaluar, pasi gjykatësi Miroslav Basoviq vendosi të lirojë një nga udhëheqësit e klanit të Kavacit, Slobodan Kascelan, ai deklaroi se Basoviq liroi kriminelët dhe arrestoi shtetin, raporton rtcg.

“Qëllimi ishte të poshtërojmë policinë, Prokurorinë Speciale të Shtetit, publikun, për të provuar se mafia është më e fortë se shteti”, tha Abazoviq.

“Unë absolutisht nuk kam turp për atë që thashë dhe do ta përsëris kudo që të jetë e nevojshme. Unë mendoj se vendimi i gjyqtarit ilustrohet më së miri nga Këshilli, i cili ndryshoi vendimin dy orë më vonë. Unë nuk mund të ndikoja në vendimin në asnjë mënyrë sepse thirra 24 orë pas vendimit të Këshillit”, tha ai.

Ai theksoi se nuk merret me atë që është gjyqtari Basoviq, “Me siguri që një njeri është një profesionist, unë nuk pretendoj të jem i korruptuar ose i frikësuar, megjithëse e gjithë kjo çon në diçka që nuk është shumë normale”, tha Abazoviq. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit