25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024


Zbulimi: ky suplement ushqimor popullor, rrezik për trurin dhe zemrën

Më të lexuarat

Çfarë këshillon shkenca për vajin e peshkut?

Një studim i ri zbulon se përdorimi i rregullt i suplementeve të vajit të peshkut mund të rrisë rrezikun e goditjes në tru dhe fibrilacionit atrial tek njerëzit pa probleme të mëparshme të zemrës.

Edhe pse vaji i peshkut përdoret shpesh si burim i acideve yndyrore omega-3, të cilat njihen për efektet e tyre të dobishme në shëndetin e zemrës, studimet e reja sugjerojnë se përdorimi i tij mund të jetë i dëmshëm për disa njerëz.

Studimi, i botuar në revistën BMJ Medicine, analizoi të dhënat nga mbi 415,000 njerëz të moshës 40 deri në 69 vjeç, të cilët morën pjesë në studimin e Biobank në Mbretërinë e Bashkuar.

Studiuesit i ndoqën pjesëmarrësit për një mesatare prej 12 vjetësh dhe zbuluan se në mesin e atyre që nuk kishin probleme me zemrën, përdorimi i rregullt i suplementeve të vajit të peshkut shoqërohej me një rrezik 13 për qind më të lartë të zhvillimit të fibrilacionit atrial dhe një rrezik 5 për qind më të lartë për goditje në tru.

Dr. Andrew Freeman, një kardiolog në Spitalin Kombëtar të Shëndetit në Denver, thekson se vaji i peshkut pa recetë rekomandohet rrallë nga shoqëritë mjekësore profesionale. “Vaji i peshkut pa recetë nuk është i pastruar mjaftueshëm dhe mund të përmbajë ndotës të ndryshëm dhe metale të rënda si merkuri”, thotë Freeman.

Interesante, studimi zbuloi gjithashtu se vaji i peshkut mund të ndihmojë njerëzit me sëmundje ekzistuese të zemrës. Njerëzit që kishin sëmundje të zemrës në fillim të studimit dhe përdornin rregullisht vaj peshku kishin 15 për qind më pak rrezik për përkeqësim të fibrilacionit atrial dhe sulmit në zemër, dhe 9 për qind rrezik më të ulët të dështimit të zemrës dhe vdekjes.

Ekspertët rekomandojnë që njerëzit të përpiqen të marrin acide yndyrore omega-3 nga ushqimi, jo nga suplementet. Sardelet, salmoni i egër, trofta e liqenit, skumbri, harenga dhe toni albacore janë burimet më të mira natyrore të acideve yndyrore omega-3.

Rekomandohen gjithashtu algat, farat shiafarat e lirit, farat e kërpit dhe arrat.

Dr. Richard Isaacson, një neurolog për parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit, këshillon që njerëzit që vendosin të përdorin suplemente të vajit të peshkut të zgjedhin produkte nga kompani me reputacion dhe të shmangin blerjen nga dyqanet online si Amazon dhe Costco, ku vaji i peshkut mund të ruhet në temperatura të larta ose afër kohëzgjatja e skadimit.

Edhe pse acidet yndyrore omega-3 janë të rëndësishme për shëndetin, ekspertët theksojnë nevojën për kujdes gjatë konsumimit të tyre përmes suplementeve, sidomos te personat pa probleme me zemrën, shkruan CNN. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit