21.2 C
Pristina
Tuesday, July 16, 2024

Türkiye, një foshnjë që besohet të jetë 2-muajshe shpëtohet nga rrënojat 128 orë pas tërmeteve

Më të lexuarat

Tërmetet e me magnitudë 7,7 dhe 7,6, epiqendra e të cilave ishte në provincën Kahramanmaraş, u ndien nga 13 milionë njerëz në 10 provinca

Një foshnjë e mbetur nën rrënoja u shpëtua gjallë 128 orë pas tërmeteve të fuqishme në Türkiye-n jugore, raporton Anadolu.

Foshnja, e cila besohet të jetë 2-muajshe, është shpëtuar në rrethin Antakya të provincës Hatay nga ekipet e Bashkisë Metropolitane Kocaeli.

Foshnja është dërguar me ambulancë në spital.

Tërmetet e me magnitudë 7,7 dhe 7,6, epiqendra e të cilave ishte në provincën Kahramanmaraş, u ndien nga 13 milionë njerëz në 10 provinca, duke përfshirë provincat Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Şanlıurfa.

Tërmetet u ndien në disa vende në rajon, përfshirë Sirinë dhe Libanin.

Sipas shifrave të fundit, nga tërmetet në Türkiye jetën kanë humbur mbi 20.600 njerëz, kurse mbi 80.000 janë lënduar.

/aa/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit