1.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

SHBA-ja i bën thirrje Putinit të pranojë realitetin dhe të tërheqë trupat nga Ukraina

Më të lexuarat

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin të pranojë realitetin dhe të tërheqë trupat nga Ukraina, pasi presidenti rus për herë të parë e quajti konfliktin “një luftë”.

Agence France-Presse raportoi se që kur Putini nisi pushimin në shkurt, Rusia e ka quajtur zyrtarisht “operacion special ushtarak” dhe ka vendosur një ligj që kriminalizon atë që autoritetet e quajnë terminologji mashtruese, transmeton Telegrafi.

Por në një konferencë shtypi të enjten, Putin përdori fjalën “luftë” pasi tha se shpresonte ta përfundonte atë sa më shpejt të ishte e mundur.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha të premten:

“Që nga 24 shkurti, Shtetet e Bashkuara dhe pjesa tjetër e botës e dinin se ‘operacioni special ushtarak’ i Putinit ishte një luftë e paprovokuar dhe e pajustifikuar kundër Ukrainës. Më në fund, pas 300 ditësh, Putini e quajti luftën ashtu siç është’.

“Si hap tjetër në njohja e realitetit, ne i bëjmë thirrje atij që t’i japë fund kësaj lufte duke tërhequr forcat e tij nga Ukraina”.

Departamenti i Shtetit tha se, pavarësisht nga terminologjia e Putinit, “agresioni i Rusisë kundër fqinjit të saj sovran ka rezultuar në viktima, shkatërrim dhe zhvendosje”. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit