-5.9 C
Pristina
Tuesday, February 7, 2023

Një qasje ruse mbi përplasjet greko-turke

Më të lexuarat

A përfiton Moska nga një “luftë e vogël” brenda NATO-s?

Një raport i publikuar nga gazeta ruse Svobodnaya Pressa hedh poshtë mundësinë e vendosjes së marrëdhënieve të mira fqinjësore midis Turqisë dhe Greqisë, pasi konfliktet mes dy palëve datojnë prej shekujsh.

Sipas kolumnistit Dmitry Rodionov, anëtarësimi i dy vendeve në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) nuk eliminoi arsyet e konfliktit midis dy palëve, duke shtuar se ministri grek i Mbrojtjes Nikolaos Panagiotopoulos deklaroi disa muaj më parë se Athina dhe Ankaraja ishin në prag të konfliktit të armatosur tri herë radhazi.

Revista News Break zbulon se në Bruksel është mbajtur një takim sekret, ku kanë marrë pjesë drejtoresha e zyrës diplomatike të kryeministrit grek, Anna Maria Bora, dhe zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalin, raporton gazeta ruse. Në takim mori pjesë edhe këshilltari gjerman për politikë të jashtme dhe siguri, Jens Plotner.

A do të ketë luftë?

Lidhur me mundësinë e një lufte brenda NATO-s, gazeta citoi Vadim Trukhachev, një profesor në Departamentin e Studimeve Rajonale dhe Politikës së Jashtme të Universitetit Shtetëror Rus për Shkenca Humane, të ketë thënë se numri i temave të diskutuara midis dy vendeve mund të ndryshojë në varësi të situatave. Ai beson se gjatë negociatave do të mund të diskutohej se si të shmangen incidentet e armatosura, si dhe çështjet e projekteve të përbashkëta ekonomike, të cilat mund të ulin tensionet.

I pyetur se cilat çështje të diskutueshme midis dy vendeve mund të zgjidhen, Trukhachev tha: “Për momentin, mosmarrëveshjet nuk mund të zgjidhen, duke pasur parasysh se zgjedhjet në Turqi dhe Greqi po afrojnë dhe Erdogan dhe Kyriakos Mitsotakis nuk mund t’u shpjegojnë koncesionet zgjedhësve të tyre.”

Duke folur për arsyen e mbajtjes së takimit dhe nëse Berlini ishte iniciator i gjithë kësaj, Trukhachev tha se kjo iniciativë ka ardhur pas koordinimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Gjermanisë, sepse këto dy vende nuk kanë nevojë për një konfrontim mes dy anëtarëve të NATO-s. Në këtë kohë. Në të njëjtën kohë, atyre u mungon vullneti për t’u angazhuar në arbitrazh dhe për të mbyllur çështjen e kufirit.

Gazeta ruse citon edhe mendimin e kryeanalistit të Agjencisë Ruse për Komunikime Politike dhe Ekonomike, Mikhail Neizhmakov, i cili tha se sipas raporteve të shumta, pala turke ka treguar gatishmërinë e saj për të shpallur në mënyrë të njëanshme kufijtë e zonës së saj ekskluzive ekonomike në Detin Egje dhe Mesdheun Lindor, në rast se Athina nuk bën lëshime, mbi të gjitha për çështjen e tërheqjes së njësive të saj ushtarake nga ishujt e detit Egje lindor dhe arkipelagu Dodekanez.

Tensionet e lehta mund t’i shërbejnë interesave

Sa i përket takimit mes palës turke dhe greke, Neizhmak e sheh një takim në këtë nivel si mjaft logjik, sepse këshilltarët dhe njerëzit nga rrethi më i ngushtë i liderëve kanë më shumë hapësirë ​​për manovrim sesa krerët e ministrive të punëve të jashtme apo të departamenteve të mbrojtjes, apo edhe vetë presidenti i Turqisë dhe kryeministri i Greqisë.

Nëse Rexhep Tajip Erdogan dhe Kyriakos Mitsotakis janë ndonjëherë të gatshëm të mbajnë një takim të drejtpërdrejtë, ata do ta bëjnë këtë ose në fazën përfundimtare të procesit të negociatave, ose në një situatë që kërkon ulje të nivelit të tensionit të ndërsjellë.

Neizhmakov shpjegon se ekzistenca e një tensioni të butë midis Athinës dhe Ankarasë mund t’i shërbejë interesave të shumë lojtarëve brenda NATO-s, përfshirë Shtetet e Bashkuara, për të shfrytëzuar kontradiktat mes tyre.

Përkundrazi, intensifikimi i konfliktit mes dy anëtarëve të NATO-s do të dobësojë aftësitë e aleancës, ndër të tjera, edhe nga pikëpamja e interesave në Detin e Zi dhe rajonet fqinje. Prandaj, Berlini nuk është i vetmi aktor brenda NATO-s që është i interesuar të zbusë tensionet mes Turqisë dhe Greqisë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit