26.8 C
Pristina
Wednesday, July 24, 2024

Sa po ndikojnë sanksionet mbi popullin e Rusisë?

Më të lexuarat

Bashkimi Evropian dhe shtete të tjera perëndimore kanë vendosur sanksione të paprecedentë kundër Rusisë në përgjigje të agresionit të saj në Ukrainë.

Sanksionet përfshijnë masa kufizuese që synojnë individë dhe masa më të gjera ekonomike – duke përfshirë ndalimin e importeve të naftës ruse të sjellë nga deti dhe masat e vizave, përcjell Telegrafi.

Sanksionet janë të mëdha, por çfarë ndikimi kanë ato në ekonominë e Rusisë?

Në një intervistë me podkastin e Wall Street Journal, një banor në Moskë tha: “Jeta u bë më e shtrenjtë. Ekziston më shumë frikë. Ka më shumë ankth”.

Duke përshkruar ndryshimet që kishte parë në vendin e tij vitin e kaluar, ai vazhdoi të thoshte se shumica e njerëzve nuk e kishin ndjerë se sanksionet kishin ndikuar në jetën e tyre dhe arsyeja më e mundshme për këtë ishte se shumica e tyre synonin bizneset, përcjell Telegrafi.

Megjithatë, sanksionet financiare kishin një ndikim mjaft të madh në tri fusha – banka, çmimi i mallrave dhe udhëtimi.

“Është praktikisht e pamundur të paguash për ndonjë gjë jashtë Rusisë”, shtoi ai.

“Pra, për shembull, nëse doni të shkoni disi në pushime ose të transferoni para te disa të afërm, ju duhet të gjeni mënyra përmes kriptomonedhave, përmes disa miqve. Dhe kështu është një detyrë mjaft e vështirë që kërkon shumë kohë”.

Ai gjithashtu theksoi se ishte “me të vërtetë e vështirë për të gjetur rroba të mira në Rusi” dhe udhëtimi ishte “shumë më i vështirë”.

Ai shtoi: “Më pëlqen të udhëtoj. Tani është shumë më e vështirë për të bërë këtë dhe ky është ndikimi. Kështu që është më e vështirë të kalosh kufirin”.

Veç kësaj, ai mendon se efekti më i madh në jetën e përditshme të rusëve nuk vjen nga sanksionet, por nga ajo që po bënte Kremlini.

“Ata po ndryshojnë jetën tonë më së shumti. Pra, ata po ndalojnë, ndalojnë, ndalojnë gjithçka”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se qytetarët duhet të “peshojnë fjalët e tyre”.

“Duhet të ‘peshoni’ çdo postim që shkruani, sepse ka shumë raste kur njerëzit shkojnë në burg dhe kështu e kuptoni që duhet të jeni gjithmonë të kujdesshëm”.

“Ju duhet të mendoni përpara se të bëni diçka, si përpara se të shprehni mendimin tuaj”. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit