7.8 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021

Për të forcuar Assadin, Chavez dërgon naftë

Më të lexuarat

Venezuela po përgatit dërgesën e katërt të naftës për Sirinë, në mënyrë që të ndihmojë Sirinë e goditur nga sanksionet perëndimore.

Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez dhe kompania shtetërore e tij e naftës janë duke i ofruar mbështetje jetike presidentit sirian Bashar el Asad duke bërë biznes me firmat siriane që janë në listën e zezë të Uashingtonit dhe Brukselit.
Hugo Chavez njihet për mbështetjen e tij ndaj Iranit dhe Sirisë sidomos gjatë fjalimeve të tij “anti-imperialiste” dhe “anti-amerikane.”
Kjo e vendos Venezuelën përkrah Iranit dhe Rusisë, një bllok jo zyrtar që po ndalon përpjekjet e perëndimit për të përmbysur pushtetin e Assadit./mesazhi/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit