21.7 C
Pristina
E premte, 18 Qershor, 2021

Palestinezët thonë se janë 21 të vrarë nga sulmet ajrore izraelite në Gaza

Më të lexuarat

Të paktën 21 palestinezë janë vrarë në sulmet ajrore izraelite në Rripin e rrethuar të Gazës, sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë, pasi Hamasi lëshoi raketa nga territori bregdetar drejt Izraelit.

Ministria e shëndetësisë në Gaza i tha Al Jazeera të hënën se 21 njerëz, përfshirë fëmijë, ishin vrarë në sulmet, përcjell Telegrafi.

Sulmet u kryen pasi Hamasi hapi disa raketa në drejtim të Izraelit, pas skadimit të ultimatumit të grupit duke kërkuar që Izraeli të heqë forcat nga kompleksi i Xhamisë Al Aqsa në Jerusalem.

Më herët të hënën kishte tensione në kompleks, i treti më i shenjti në Islam i cili gjithashtu respektohet nga hebrenjtë.

Ato u përshkallëzuan me më shumë se 300 palestinezë të plagosur kur policia izraelite sulmoi xhaminë, duke qëlluar me plumba gome, granata marramendëse dhe gaz lotsjellës. Telegrafi

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit