14.1 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

Mesazhi më i fundit amerikan për Kosovën dhe Serbinë

Më të lexuarat

Senatori Murphy: Zbatimi i marrëveshjes evropiane, interes për dy vendet

Zbatimi i marrëveshjes evropiane për normalizimin e marrëdhënieve, me detyrimin për të formuar një komunitet të komunave serbe, është në interesin më të mirë të Serbisë dhe Kosovës, dhe ata vendosin për të, ndërsa SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian vetëm mund t’i inkurajojnë, tha Chris Murphy, senator amerikan nga Connecticut.

Murphy, i cili është gjithashtu anëtar i Komisionit të Politikës së Jashtme të Senatit, theksoi në një intervistë për Zërin e Amerikës se propozimi evropian për normalizimin e marrëdhënieve është një marrëveshje shumë e rëndësishme dhe se paqja në Ballkan “nuk mund të merret si e mirëqenë”.

Ai shtoi se ka kaluar shumë kohë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe se beson se të dy “ndërmorën hapa shumë të rëndësishëm për normalizimin e marrëdhënieve”.

Murphy tha se udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës janë përgjegjës për zbatimin e marrëveshjes dhe se nuk ka asgjë të rëndësishme që Evropa dhe SHBA mund të bëjnë, përveçse t’i “inkurajojnë” dhe të theksojnë se do të jetë e vështirë të anëtarësohen në strukturat euro-atlantike deri në zgjidhjen e marrëdhënieve mes tyre dhe tejkalimin e mosmarrëveshjeve.

Senatori amerikan tha se nuk mendon se Uashingtoni do të imponojë pasoja në rast të mosrespektimit të marrëveshjes dhe se është në interesin më të mirë të Serbisë dhe Kosovës që të zbatohet marrëveshja.

Duke komentuar qëndrimin e Serbisë se nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe nuk do ta lejojë që të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara, ai tha se është e nevojshme të vazhdohet “hap pas hapi”.

“Unë e kuptoj që liderët politikë ndonjëherë duhet të pozicionohen në një mënyrë të caktuar, por fakti që u arrit kjo marrëveshje tregon se Vuçiç dhe Kurti, të cilët kanë elektorat të madh që nuk duan pajtimin mes dy vendeve, janë të gatshëm të rrezikojnë për të bërë gjënë e duhur për të promovuar paqen. Pra, le të shkojmë hap pas hapi. Ka shumë gjëra në Ballkan që liderët thanë se nuk do të ndodhin kurrë, por në fund ndodhën”, tha ai.

Senatori amerikan foli edhe për rezistencën e Kosovës ndaj formimit të komunitetit të komunave serbe dhe tha se për këtë ka biseduar disa herë me Kurtin dhe ka theksuar se është obligim i Brukselit që Prishtina duhet ta respektojë dhe se “i vjen mirë që është pjesë e kësaj marrëveshjeje”.

Sanksionet kundër Rusisë

Murphy komentoi marrëdhëniet midis Beogradit dhe Moskës dhe tha se “është joreale të besohet se Serbia do t’i shkëpusë plotësisht lidhjet kulturore dhe ekonomike me Rusinë dhe as nuk duhet të pritet prej tyre”.

 Megjithatë, ai shtoi se Serbia duhet të vendosë kur bëhet fjalë për luftën në Ukrainë dhe se duhet t’i bashkohet Evropës dhe SHBA-së në zbatimin e sanksioneve kundër Moskës, gjë që do të dërgonte një “mesazh unik se ky akt brutal agresioni duhet të mos tolerohet”.

Murphy konkludoi se do të jetë shumë e vështirë për Serbinë të ketë një të ardhme evropiane, nëse ajo i kundërvihet qëllimit më të rëndësishëm të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, që është, siç theksoi ai, mbështetja e pakushtëzuar për Ukrainën. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit