15.9 C
Pristina
Wednesday, May 29, 2024

Këta janë miliarderët e teknologjisë, pasuria e të cilëve shkoi në “humnerë” gjatë 2022-it

Më të lexuarat

 

Pasuria e miliarderëve të Silicon Valley shkoi drejt humnerës në vitin 2022 pasi çmimet e aksioneve të gjigantëve të teknologjisë botërore ranë. Këta janë disa nga themeluesit dhe drejtuesit ekzekutivë më të goditur nga rënia e aksioneve të teknologjisë këtë vit.

– Elon Musk –

Pasi u bë personi më i pasur në botë në vitin 2021, shefi i Tesla dhe SpaceX pa mbi gjysmën e vlerës së tij neto të avullonte këtë vit, duke e rritur manjatin francez të mallrave luksoze Bernard Arnault në vendin e parë.

Musk humbi 140 miliardë dollarë në vitin 2022 për shkak të rënies së çmimit të aksioneve të Tesla-s, duke e lënë vlerën e tij totale neto në 130 miliardë dollarë, sipas indeksit të Bloomberg të njerëzve më të pasur në botë.

Dikur, dashuria e investitorëve të Wall Street-it, e ardhmja e kompanisë së makinave elektrike tani është në pikëpyetje pasi Musk bëri një blerje prej 44 miliardë dollarësh të Twitter-it që shumë vëzhgues e shohin si një shpërqendrim të shtrenjtë.

Musk financoi kryesisht blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh të Tëitter duke shitur aksione në Tesla, duke e vendosur çmimin e aksionit në një spirale edhe më të pjerrët në rënie.

– Mark Zuckerberg –

Themeluesi i Facebook ka bërë të gjitha përpjekjet e tij për të promovuar të ashtuquajturin metaverse, por investitorët nuk janë aq të sigurt se bota do të bëhet plotësisht virtuale së shpejti.

Çmimi i aksioneve në Meta, kompania mëmë e Facebook, ka rënë nga një shkëmb në vitin 2022. /AFP

 

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit