11 C
Pristina
Saturday, April 1, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Fokus

Italia ndalon përdorimin e ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që bllokon bashkëbiseduesin digjital, ChatGPT, shkruan BBC të premten. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave ka thënë...

Raporti vjetor “Global 500” i Brand Finance vlerëson markat më të mira në botë, bazuar në disa faktorë

Raporti vjetor “Global 500” i Brand Finance vlerëson markat më të mira në botë bazuar në disa faktorë, si fuqia e markës, ekuiteti i...

Shpikjet historike që ndodhën aksidentalisht

Shpikjet që tani duken të domosdoshme në jetën tonë të përditshme, lindën nga një ngatërresë e rastësishme. Disa nga shpikjet më të mëdha të...

Shenjat që tregojnë se financat tuaja nuk janë aq të këqija sa mendoni.

Nëse keni një plan buxheti, tashmë jeni më shumë në krye të financave sesa shumica. Sigurisht, të kesh një plan buxheti dhe t’i përmbahesh...

Mbi 22 mijë familje në Kosovë nën asistencë sociale

Numri i familjeve me gjendje të rëndë ekonomike, e që marrin asistencë sociale çdo muaj nga buxheti i Kosovës, aktualisht është 22 mijë e 571. Vetëm...

Komisioni Europian ndalon Tik Tok në celularët e punonjësve

Stafi i punësuar në Komisionin Europian është urdhëruar të fshijë aplikacionin Tik Tok nga pajisjet e tyre personale dhe institucionale. Komisioni u shpreh se kjo...

Si ndikon cilësia e ajrit te shëndeti i njerëzve

Përgjegjësit e ndërtesave, ose administratorët e godinave, mbikëqyrin mbarëvajtjen dhe mirëmbajtjen e përditshme të godinave industriale dhe banesave. Ata janë në kontakt me qiramarrësit dhe...

6 CEO të kompanive u reduktohen të ardhurat nga situata ekonomike botërore

Disa CEO të kompanive të mëdha po zbatojnë shkurtime në paketat e tyre të kompensimit. Këto reduktime vijnë për shkak të vështirësive ekonomike që kanë...

Telekomi, Trepça dhe disa ndërmarrje tjera drejt “humnerës”.

Raporti vjetor për vitet 2020/2021 i përformancës së Ndërmarrjeve Publike Qendrore, i cili sot do të diskutohet në Komisionin Parlamentar për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi...

Vazhdon rritja e çmimeve në Kosovë, inflacioni 12.1%

Çmimet në Kosovë janë rritur edhe në muajin janar, krahasuar me muajin dhjetor të vitit që shkoj. Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar...

Latest news