14.4 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Hera e parë në Spanjë: transplanti i mushkërive me kirurgji robotike

Më të lexuarat

Pamje: risia teknologjike në një operacion të vështirë pa u thyer brinjët

Për herë të parë në Spanjë, një pacient i është kryer transplanti i mushkërive duke përdorur kirurgji robotike.

Operacioni është kryer në spitalin Vall d’Hebron në Barcelonë.

Është thënë se transplanti i mushkërive është kryer me sukses përmes një prerjeje të vogël pa dëmtuar brinjët, operacion i kryer tërësisht nga një robot.

Mësohet se operacioni, i cili u krye në fund të shkurtit, zgjati pesë orë.

Albert Jauregui, kreu i departamentit të sëmundjeve pulmonare të spitalit, tha se një operacion i ngjashëm ishte bërë deri më tani në Spitalin Mount Sinai në New York, por operacioni robotik u përdor pjesërisht atje.

Ai deklaroi se kirurgjia robotike në Vall d’Hebron është një pionier dhe një moment historik në avancimin e kësaj teknike në nivel ndërkombëtar.

Jauregui tha se transplantimi i mushkërive është një operacion i vështirë sepse duhet bërë një prerje e madhe në gjoks dhe brinjët duhet të thyhen për të hyrë në organ.

Ai tha se falë teknikës së re, operacioni robotik mund të kryhet pa një prerje të tillë në gjoks dhe pa dëmtuar brinjët.

Jauregui deklaroi gjithashtu se “në sajë të teknikës së re, kujdesi intensiv pas operacionit, qëndrimi në spital dhe dhimbjet janë reduktuar”.

 Xavier, pacienti 65-vjeçar i cili iu nënshtrua një transplanti të mushkërive robotike, theksoi se ishte shumë i kënaqur me rezultatin dhe se nuk ndjente dhimbje në periudhën pas operacionit dhe falënderoi mjekët dhe familjen e donatorit. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit