11.9 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023

Henry Kissinger ka një paralajmërim për Inteligjencën Artificiale, e krahason me…

Më të lexuarat

Henry Kissinger thotë se dëshiron të tërheqë vëmendjen ndaj rreziqeve të Inteligjencës Artificiale (A.I.) në të njëjtën mënyrë ai bëri për armët bërthamore, por paralajmëron se është një ‘problem krejtësisht i ri’.

Në moshën 99-vjeçare, ish-diplomati që shërbeu nën dy presidentë dhe luajti një rol kyç në përcaktimin e politikës së jashtme amerikane gjatë Luftës së Ftohtë është bërë një opinionist i shpeshtë i zhvillimeve më të fundit të A.I. dhe fushata e Kissinger për të pranuar rreziqet e teknologjisë mund të jetë një nga enigmat e fundit, pjesë të trashëgimisë së tij.

A.I. ka shkaktuar ethe në muajt e fundit, që kur debutimi i ChatGPT i OpenAI në nëntor shtyu Microsoft, Google dhe kompani të tjera të teknologjisë që të nisin një garë ‘armatimi’. Njerëzit dhe bizneset tani po përdorin A.I. në shifra rekord, ndërkohë që kompanitë mund të jenë më afër hapjes së kodit të inteligjencës artificiale të ngjashme me njeriun.

Por Kissinger, ish-Sekretari i Shtetit dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, i cili do të bëhet njëqindvjeçar më 27 maj, ishte i preokupuar me A.I. vite përpara se chatbot-et inteligjente të hynin. Ai tani po u bën thirrje qeverive që të japin llogari për rreziqet e teknologjisë, në mënyrë të ngjashme me mënyrën se si ai kaloi vite duke luftuar për fundin e përhapjes së armëve bërthamore.

“Shpejtësia me të cilën vepron inteligjenca artificiale do ta bëjë atë problematike në situata krize”, tha Kissinger në një intervistë për CBS. “Tani po përpiqem të bëj atë që bëra në lidhje me armët bërthamore, për të tërhequr vëmendjen për rëndësinë e ndikimit të këtij evolucioni”, shtoi ai.

Kissinger, Schmidt dhe Huttenlocher paralajmëruan se kapacitetet e A.I. mund të “zgjerohen në mënyrë eksponenciale ndërsa teknologjia përparon” në një shkrim të shkurtit për Wall Street Journal. Kompleksiteti në rritje i A.I. me çdo përsëritje të re do të thotë se edhe krijuesit e saj nuk janë plotësisht të vetëdijshëm për atë që mund të bëjë, paralajmëruan bashkëautorët. “Si rezultat, e ardhmja jonë tani përmban një element krejtësisht të ri të misterit, rrezikut dhe befasisë”, shkruajnë ata.

Interesi i Kissinger për pasojat e A.I. datojnë në vitin 2016, kur ai mori pjesë në Konferencën e Bilderberg-ut të atij viti, një forum i mbajtur që nga vitet 1950 për përafrimin e interesave të SHBA-së dhe Evropës. Ai mori pjesë në konferencë me ftesë nga Kryetari i atëhershëm Ekzekutiv i Google, Eric Schmidt, sipas një artikulli të “Time”, më 2021. Të dy bashkë-shkruan një libër, së bashku me shkencëtarin kompjuterik Daniel Huttenlocher, të titulluar ‘Epoka e A.I.’, i cili argumentoi se A.I. ishte në greminën e ndezjes së revolucioneve të përhapura në shoqërinë njerëzore, ndërsa pyeste nëse ishim gati për të.

Mbi 1000 teknologë, historianë dhe shkencëtarë kompjuterikë kërkuan një moratorium mbi zhvillimin e A.I të avancuar. sistemet në një letër të hapur në mars për të fituar një kuptim më të mirë të aftësive dhe rreziqeve të teknologjisë, veçanërisht ndërsa kompanitë punojnë në A.I. që potencialisht mund të përputhen, ose të tejkalojnë inteligjencën njerëzore. Ekspertë të tjerë, duke përfshirë Hinton, kanë argumentuar se mund të jetë një problem i pamundur për t’u zgjidhur, pasi SHBA dhe Kina tashmë po konkurrojnë ndërkombëtarisht.

/gazetadita/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit