24.4 C
Pristina
Wednesday, September 27, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Analiza dhe raporte

Mjalta “Made in Kosova” më e shtrenjta në rajon

Mjalta që prodhohet në Kosovë është më e shtrenjta në rajon. Me një mesatare prej 9.2 euro për kilogramë,  Kosova del të ketë çmimin...

Bankat e Kosovës thyejnë rekord, “vjelin” qytetarët, grumbullojnë mbi 65 milionë euro vetëm për 5 muaj

Sipas raportit të fundit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) për rrjedhën e sistemit financiar për muajin maj të vitit 2023, të hyrat totale...

Banka Botërore: Ja ç’po ndodh botës në ekonimi

I zgjedhuri i Biden-it: Çfarë na lë “pa gjumë” natën Shumë vende janë ende duke u rikuperuar nga goditja e dyfishtë e pandemisë së koronavirusit...

A do të dështojë sivjet prodhimtaria e grurit në Kosovë?

Moti, të reshurat e shumta në radhë të parë, është përcaktuesi qenësor që do të ndikojë në rendimentet e të gjitha drithërave që kanë...

Njëanshmëria

Autor: Justinian Topulli Njeriu për nga natyra e tij tenton gjithmonë të mbrojë veten dhe interesin personal, apo edhe sojin e tij, edhe kur nuk...

Në cilët vende të BE-së, punohet më shumë jashtë orarit të punës?

Ndër kategoritë që punojnë më së shumti me orë të gjata në vendet e BE-së janë të vetëpunësuarit. Thujase në të gjitha vendet e Evropës,...

FMN: Inteligjenca artificiale mund të prishë tregun e punës

“Qeveritë, institucionet dhe ligjvënësit duhet të jenë të shpejtë në rregullimin e të gjitha fushave, por edhe në përgatitjen për ndërprerje të mundshme të...

ASK publikon statistikat, sërish regjistrohet rritje e çmimeve të importit

Sipas këtij publikimi, çmimet e importit u rritën për 1.1 për qind në tremujorin e parë të vitit 2023 krahasuar me tremujorin e katër...

“Shkrimtarë fantazmë”, Inteligjenca Artificiale po bën lëmsh

  Një lajm i bujshëm u publikua në Twitter muajin e kaluar nga Radio Publike Kombëtare e Amerikës: “raketa masive space sex” e Elon Musk...

Rritet importi me vendet që se kanë njohur Kosovën, 27 milionë euro vetëm nga Greqia

Kosova vazhdon të ketë rritje të importit nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Greqia, ani se...

Latest news