14.1 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Shkencë dhe teknologji

Avioni luftarak kombëtar i Türkiyes KAAN realizoi fluturimin e tij të parë

  Avioni i parë luftarak i gjeneratës së pestë i prodhuar në vend synon të rinovojë flotën e ushtrisë turke Avioni luftarak KAAN i prodhuar në...

Linkedin njofton raundin e dytë të shkurtimeve ndërsa sektori i teknologjisë vijon të tkurret

Shkurtimet prekin 3 përqind të stafit prej 20 mijë punonjësish duke rritur më tutje numrin e dhjetëra mijëra punonjësve të pushuar nga puna në...

Sarajevë, filloi Samiti Digjital i Ballkanit Perëndimor

Kjo ngjarje mblodhi në një vend përfaqësues të nivelit të lartë të qeverive dhe ekonomive nga Ballkani Perëndimor dhe Komisioni Evropian Samiti i gjashtë Digjital...

BE rishikon celularët iPhone 12 pas ndalesës në Francë për rrezatim

Ajo tha se Parisi ndoqi një procedurë të vendosur nga legjislacioni i BE-së për pajisjet radio dhe “shtetet anëtare të BE-së tani kanë tre...

WhatsApp lançon opsionin e dërgimit të fotove dhe videove të cilësisë së lartë

Kompania postoi një video promocionale ditën e sotme në Threads duke inkurajuar përdoruesit të përdorin funksionalitetin e ri që ka qenë i disponueshëm në...

Fillon në Istanbul Panairi Ndërkombëtar i Industrisë së Mbrojtjes

IDEF, i cili është kthyer në një platformë të rëndësishme promovimi, marketingu dhe bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, hapi dyert për herë...

Arabia Saudite blen dronë Bayraktar, pronari i kompanisë: Kontrata më e madhe në histori të Turqisë

Arabia Saudite ra dakord sot të blinte dronët turq në kontratën më të madhe të mbrojtjes në historinë e Turqisë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan...

TOMTAS: Rihapet pas 7 dekadash fabrika e parë e avionëve në Türkiye

Kjo lëvizje e plotëson zhvendosjen e Türkiyes drejt zhvillimit të teknologjisë indigjene me synimin për të reduktuar varësinë e vendit nga importi. TOMTAS, fabrika e...

Britania do të organizojë samitin e parë global për sigurinë e inteligjencës artificiale

Në samit do të diskutohen rreziqet e inteligjencës artificiale dhe mënyrat për t’i ulur këto me rrugën e veprimit të koordinuar ndërkombëtar Britania e Madhe...

Pamje: “Molla e Kuqe” turke, në majat botërore të industrisë luftarake

Në deklaratën e prodhuesit turk të mjeteve ajrore pa pilot Baykar thuhet se avioni “Bayraktar Kizilelma” dhe avioni luftarak turk pa pilot “Bayraktar Akinci”...

Të fundit