15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Gazeta ruse: Kina dhe Rusia, ndryshime në marrëdhëniet me vendet arabe

Më të lexuarat

Samiti kino-arab i mbajtur javën e kaluar, goditje e fortë dhe e papritur për Amerikën

Gazeta ruse Tsargrad botoi një raport mbi marrëdhëniet kino-arabe dhe ruso-arabe, pas vizitës së presidentit kinez Xi Jinping në Riad dhe mbajtjes së samiteve Sino-Gjer dhe Sino-Arab të premten e kaluar. Gazeta ruse thekson se kjo është një nga ngjarjet kryesore politike në vitin 2022, që mund të thuhet se përfaqëson një goditje të fortë dhe të papritur për Amerikën dhe një fitore të madhe për Kinën dhe Rusinë.

Raporti i referohej marrëveshjeve të shumta që presidenti kinez ka bërë me vendet e rajonit, veçanërisht me Arabinë Saudite. Ato marrëveshje janë të fokusuara në çështje që në një mënyrë apo tjetër ndikojnë në situatën politike, si energjia, ekonomia, industria dhe teknologjia, thekson gazeta dhe shton se në këto takime kanë marrë pjesë edhe liderët arabë.

Rivendosja e aleancave

Gazeta ruse thekson se është bërë e sigurt se Kina dhe Arabia Saudite janë të vendosura të zhvillojnë bashkëpunimin dhe koordinimin në fushën e mbrojtjes dhe të forcojnë bashkëpunimin me synimin për të garantuar natyrën paqësore të programit bërthamor të Iranit dhe për të mbështetur regjimin e mospërhapjes bërthamore. Ajo gjithashtu thekson se Kina mirëpret rolin e Arabisë Saudite në ruajtjen e ekuilibrit dhe stabilitetit të tregut global të naftës; pra bashkëpunimi i frytshëm i Riadit në atë kuptim me Moskën.

Raporti i referohet gjithashtu një artikulli që presidenti kinez shkroi për mediat kineze, në të cilin ai theksoi se vëllimi i tregtisë së vendit të tij me të gjitha vendet arabe i kalon 300 miliardë dollarë, duke premtuar se do të vazhdojë të punojë për të ndërtuar një të ardhme të përbashkët me vendet arabe. Ai shprehu gatishmërinë e Pekinit për të krijuar një sërë inkubatorë biznesi në vitet e ardhshme dhe për të zbatuar dhjetë projekte në fushën e ekonomisë dixhitale që lidhen me tregtinë elektronike dhe telekomunikacionin.

Ai tha se Kina dhe vendet arabe kanë rënë dakord të krijojnë një komitet të përbashkët investimesh dhe një qendër të sigurisë bërthamore, ku Kina ka paraqitur një plan bashkëpunimi për partnerët arabë në tetë fusha, të cilat përfshijnë energjinë, ushqimin, shëndetin, teknologjinë e gjelbër, sigurinë dhe zhvillimin e të rinjve.

Bashkëpunimi politik

Për çështjet politike, raporti thotë se vendet arabe shprehën përkushtimin e tyre ndaj politikës së “një Kine” dhe mbështetjen për përpjekjet e saj për të ruajtur sovranitetin dhe integritetin e saj territorial, si dhe pozicionin e Pekinit për çështjen e Hong Kongut.

Raporti zbulon se Kina ka një bazë të fortë në Lindjen e Mesme në shumë fusha. Ato kryesore janë tregtia, ekonomia dhe teknologjia, por edhe sfera politike dhe gradualisht ushtarake.

Fundi i epokës së “petrodollarëve”

Raporti citon ekspertin rus të Kinës, Nikolai Vavilov të ketë thënë se shitja e burimeve energjetike të Arabisë Saudite në Kinë në këmbim të juanit do të thotë fundi i epokës së “petrodollarëve” dhe fillimi i epokës “petroyuan”.

Raporti i gazetës ruse tërheq vëmendjen edhe për rolin që Rusia luajti në krijimin dhe zhvillimin e marrëdhënieve midis Kinës dhe arabëve, duke shtuar se arabët do të bëjnë çdo përpjekje për të zhvilluar marrëdhëniet me Rusinë në një përpjekje për të balancuar ndikimin e Pekinit. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit