5.9 C
Pristina
Monday, March 4, 2024

Economist: Këto janë qytetet më të shtrenjta në botë(po më i liri?)

Më të lexuarat

 

Kostoja e madhe e posedimit të një makine I dhe një rritje e madhe e çmimeve të ushqimeve e shtynë Singaporin përpara Nju Jorkut në renditje, sipas raportit të Kostos Globale të Jetesës 2023 të Njësisë së Inteligjencës Economist.

Revista britanike vlerëson se çmimet u rritën me 7.4% nga viti në vit në terma të monedhës vendase, pak më poshtë nga rritja prej 8.1% e vitit të kaluar. Në përgjithësi, çmimet u rritën mesatarisht me 7.4% nga viti në vit.

“Kriza e kostos së jetesës do të marrë një kohë të gjatë për të përfunduar dhe nivelet e çmimeve mbeten shumë mbi tendencat historike,” vëren Upasana Dutt, kreu i sondazhit, i cili u bazua në çmimet e 200 mallrave dhe shërbimeve.

“Ne presim që inflacioni të vazhdojë të zbutet në 2024,” shton ai, për shkak të ndikimit të rritjes së normave të interesit të vendosura nga bankat qendrore për të luftuar rritjen e çmimeve.

Zyrihu, nga vendi i gjashtë vitin e kaluar, ngjitet në krye të renditjes së bashku me Singaporin, kryesisht për shkak të frangut të fortë zviceran, por edhe ushqimeve të shtrenjta, sendeve shtëpiake dhe argëtimit.

Evropa rendit katër nga qytetet e saj ndër 10 më të shtrenjtat, për shkak të inflacionit të lartë të vazhdueshëm në ushqime dhe veshje, si dhe për shkak të vlerësimit të euros kundrejt dollarit.

Ky klasifikim bëhet në dollarë dhe për rrjedhojë pas konvertimit të monedhave të vendeve të ndryshme në dollarë. Rritja e euros kundrejt dollarit përkthehet automatikisht në çmime më të larta në eurozonë, duke i bërë qytetet në rajon më të shtrenjta.

Përveç Zyrihut, Gjeneva është në vendin e 3-të (barazuar me Nju Jorkun), Parisi vjen në vendin e 7-të (dy vende më lart) përpara Kopenhagës e cila është e 8-ta dhe barazohet me Tel Aviv-in, i cili ishte në krye të renditjes në vitin 2021.

Nga ana tjetër, qytetet amerikane kanë rënë, si Los Angeles (6) dhe San Francisko (10).

Rëniet më të mëdha në renditje janë për qytetet ruse të Moskës (142) dhe Shën Petersburg (147), për shkak të dobësimit të rublës si rezultat i sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.

Qyteti më i lirë në botë është Damasku, pak pas Teheranit, i dyti i fundit në renditje.

Qytetet kineze janë ndër ato që kanë rënë me vende në renditje kryesisht për shkak të rimëkëmbjes së ngadaltë të vendit nga pandemia dhe kërkesës së ulët të konsumatorëve.

Gjetjet e tjera të sondazhit, i cili u krye midis 14 gushtit dhe 11 shtatorit 2023, janë:

– Los Angeles (vendi i gjashtë) dhe San Francisko (vendi i 10-të) ishin të vetmet qytete të tjera amerikane që u renditën në dhjetëshen e parë.

– Santiago de Queretaro dhe Aguascalientes i Meksikës bënë kërcimin më të madh në renditjen botërore pasi pesoja u forcua kundrejt dollarit amerikan.

– Jeni më i dobët japonez e zbriti Tokion me 23 vende nga viti i kaluar në vendin e 60-të dhe Osakën me 27 vende në vendin e 70-të.

Studiuesit theksojnë se ndërsa Tel Avivi, Izraeli ishte në top 10, sondazhi u krye para luftës Izrael-Hamas, gjë që mund të ketë ndikuar në çmimet. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit