18.1 C
Pristina
Monday, June 5, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Lajme

Trusti i bllokuar, vazhdon të jetë pa bord

Janë bërë tre muaj prej që është bllokuar Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës, pasi nga fillimi i marsit ky institucion është pa bord. Për...

ASK publikon statistikat, sërish regjistrohet rritje e çmimeve të importit

Sipas këtij publikimi, çmimet e importit u rritën për 1.1 për qind në tremujorin e parë të vitit 2023 krahasuar me tremujorin e katër...

Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Aktualisht, do të preken edhe pasagjerët që udhëtojnë për në Gjermani. Në një intervistë me Bild am Sonntag të Gjermanisë në maj, CEO i TUI...

BE-ja kërkon nga punonjësit e saj të mos përdorin inteligjencën artificiale

BE-ja kërkon nga punonjësit e saj të mos përdorin inteligjencën artificialeKomisioni Evropian ka përgatitur rregulla të reja që vendosin kufizime për përdorimin e teknologjive...

Gjermania bie në recesion pasi inflacioni godet ekonominë

Inflacioni i vazhdueshëm ka ndihmuar në shtyrjen e Gjermanisë në recesion në tre muajt e parë të vitit, tregojnë tw dhwnat e fundit. Ekonomia më...

“Çmimet e nënprodukteve të grurit do të vijojnë të rriten”

Flet Adi Haxhiymeri, kreu i Shoqatës së Prodhuesve të Miellit Duhet të mësohemi, që të paktën në vitet e ardhshme, çmimet do të shënojnë rritje....

Pagat në Kosovë, vetëm 25 euro rritje në sektorin privat gjatë vitit 2022

Pavarësisht rritjeve të theksuara të çmimeve të produkteve ushqimore në Kosovë, niveli i pagave ka vazhduar të mbetet i ulët edhe gjatë vitit 2022. Aktualisht...

Hyn në fuqi metodologjia e taksave të kyçjes në rrjetin e shpërndarjes

Metodologjia e taksave të kyçjes në KEDS është aprovuar nga ZRRE dhe ka hyrë në fuqi. Kjo metodologji, e para e këtij lloji, parasheh...

Raporti i Findex: Më shumë se gjysma e qytetarëve në Kosovë kanë qasje në llogari bankare

Kosova ka shënuar një progres të madh në sektorin bankar, pasi qasja në llogaritë bankare është rritur me 31.8 për qind gjatë dekadës së...

Kolapsi financiar po e pret SHBA-në: Sistemi i pensioneve do të pësojë, çmimet e pasurive të paluajtshme do të bien, normat e interesit do...

Nëse Kongresi i SHBA-së dhe Shtëpia e Bardhë nuk heqin tavanin e borxhit kombëtar prej 31.4 trilionë dollarësh, Departamenti i Thesarit nuk do të...

Latest news