20.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Çmimi i naftës bie pas vendimit të SHBA për të lëshuar 180 milion fuçi naftë nga Rezervat

Më të lexuarat

Çmimet e naftës ranë të enjten pas lajmeve se Shtetet e Bashkuara po konsideronin lirimin e deri në 180 milionë fuçive nga Rezerva e saj Strategjike e Naftës, më e madhja në historinë afro 50-vjeçare të këtij mekanizmi. Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent për muajin maj ranë me 4,87 dollarë, ose 4,3%, në 108,58 dollarë për fuçi.

Presidenti i SHBA Joe Biden e ka bërë të qartë në lidhje me veprimet e administratës së tij se synon uljen e çmimeve të benzinës që janë rritur në nivele rekord që kur Rusia filloi pushtimin e saj në Ukrainë.

“Kohë të dëshpëruara, kërkojnë qartë masa të dëshpëruara dhe qartësisht administrata e Biden beson se rritja e çmimeve të naftës garanton këtë lëvizje për të ngrënë në furnizimet emergjente të vendit,” tha Susannah Streeter, analiste e lartë e investimeve dhe e tregjeve në Hargreaves Lansdoën.

“Lëshimi i 1 milion fuçive naftë po diskutohet për gjashtë muajt e ardhshëm, një shenjë se nuk pritet të ketë një zgjidhje të shpejtë të krizës në Ukrainë, e cila ka shtrydhur furnizimet me naftë”.

Analistët e Goldman Sachs thanë se masa do të ndihmonte tregun e naftës të ribalancohej në vitin 2022, por nuk ishte një rregullim i përhershëm.

“Kjo do të mbetej sidoqoftë, një çlirim i stoqeve të naftës, jo një burim i vazhdueshëm furnizimi për vitet e ardhshme. Një çlirim i tillë nuk do të zgjidhte deficitin strukturor të ofertës, që vazhdon prej vitesh.”

Vendet anëtare të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA) do të takohen të Premten  për të vendosur mbi një çlirim të mundshëm kolektiv të naftës, tha të enjten një zëdhënës i ministrit të energjisë të Zelandës së Re.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët, përfshirë Rusinë, takohen të enjten dhe pritet të qëndrojnë me një rritje të planifikuar në objektivin e tyre të prodhimit. /businessmag/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit