24.7 C
Pristina
Friday, June 2, 2023

Çfarë është sistemi i shumëfishtë raketor amerikan dhe pse ukrainasit e kërkojnë me ngulm?

Më të lexuarat

Zyrtarët ukrainas kanë bërë thirrje që t’ju dërgohet sistemi raketor me rreze të gjatë veprimi, me të cilin do t’i kundërviheshin forcave ruse në jug dhe lindje të vendit.

NATO-ja heziton të dërgojë armë të rënda në Ukrainë, nga frika se kjo mund të provokojë një konflikt më të gjerë nga ana e Moskës, transmeton Telegrafi.

Por gjatë 24 orëve të fundit, ka pasur shumë raportime se Shtetet e Bashkuara po dërgojnë sistemin e shumëfishë raketor i njohur si MLRS.

M270 MLRS përdoret që përdoret nga ushtria amerikane, mund të shkrep deri në 12 raketa brenda më pak se 60 sekonda.

Saktësia ruhet pas shkrepjes, pasi që kompjuteri ri-orienton lansuesin e raketave pas çdo përdorimi.

Varësisht nga municioni që përdoret, MLRS mund të godet caqet nga një distancë prej 300 kilometrave. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit