11.6 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

BE kërcënon TikTok me sanksione

Më të lexuarat

Për çfarë akuzohet rrjeti kinez në superpërdorim?

Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë kërcënuar rrjetin social TikTok me sanksione të gjera për lejimin e përhapjes së përmbajtjeve të dëmshme.

Komisioni Evropian ka paralajmëruar shefin ekzekutiv të TikTok, Shou Zi Chew, se kompania duhet të fillojë menjëherë të respektojë rregullat e BE-së ose të përballet me sanksione.

“Nuk është e pranueshme që pas veçorive në dukje argëtuese dhe të padëmshme, përdoruesit mund të kenë akses në përmbajtje të dëmshme dhe ndonjëherë edhe kërcënuese për jetën në vetëm disa sekonda”, tha komisioneri i Komisionit Thiery Breton pasi foli me Chew.

Ai shtoi se është gjithashtu i shqetësuar për akuzat se gazetarët po spiunohen dhe se të dhënat personale po dërgohen jashtë Evropës.

Një sërë problemesh

TikTok është përballur me një sërë problemesh gjatë rritjes së tij të shpejtë në platformat sociale rivale në pronësi të Meta dhe YouTube, kryesisht të lidhura me sigurinë dhe mirëqenien e përdoruesve të tij të shumtë të mitur.

Platforma online TikTok, në pronësi të kompanisë kineze Bytedance, ka qenë prej kohësh objekt kritikash për mbrojtjen e dobët të të dhënave të përdoruesve të saj të rinj. Ekziston gjithashtu frika se shteti kinez mund të ketë akses në të dhënat në TikTok, gjë që platforma e mohon.

“Ne nuk do të hezitojmë të prezantojmë të gjitha sanksionet e mundshme nëse kontrollet nuk tregojnë përputhje të plotë,” shtoi Breton, duke kujtuar Aktin Evropian të Shërbimeve Dixhitale, i cili do të mbajë përgjegjës platformat e mëdha për thyerjen e rregullave nga 1 shtatori i këtij viti.

Ligji i ri i BE-së lejon gjithashtu ndalimin e ofrimit të shërbimeve në Union në rast të shkeljeve të përsëritura serioze të rregullave që rrezikojnë jetën ose sigurinë e njerëzve. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit