19.7 C
Pristina
E premte, 23 Korrik, 2021

Antibiotik

Më të lexuarat

Antibiotik m.kryes.sh.farm. – Lëndë kimike, që nxirret nga disa kërpudha, e cila ka vetinë të mbytë një varg mikrobesh e bakteresh ose të ndërpresë zhvillimin e tyre dhe përdoret si bar mjekues. Uzina e antibiotikëve. Përdor antibiotikë.

Kjo fjalë vjen nga greqishtja: antikundra dhe biotikóspër të jetuar (penicilinëstreptomicinë)

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit